Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. II SA/Op 473/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Sędziowie WSA Krzysztof Bogusz WSA Grażyna Jeżewska Protokolant St. inspektor sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 listopada 2012 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia 9 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie uposażenia funkcjonariusza Policji 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Powiatowego Policji w Kędzierzynie - Koźlu z dnia 21 czerwca 2012r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja w całości nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi skarga M. P. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Komendanta Policji w Opolu

z dnia 9 sierpnia 2012 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Komendanta Powiatowego Policji w Kędzierzynie-Koźlu z dnia 21 czerwca 2012 r. w przedmiocie odmowy wypłaty rekompensaty pieniężnej za godziny ponadnormatywnych dyżurów domowych.

Wniesienie skargi poprzedziło następujące postępowanie przed organami administracji publicznej:

Pismem z dnia 12 kwietnia 2012 r., M. P. zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji w Kędzierzynie-Koźlu o wyliczenie i wypłacenie stosownej rekompensaty pieniężnej za wykonywane przez niego w ilościach ponadnormatywnych dyżury domowe, w czasie pozostawania w służbie, za okres od 1996 r. do 2011 r. w KPP w Kędzierzynie-Koźlu.

Decyzją z dnia 21 czerwca 2012 r., nr [...], Komendant Powiatowy Policji

w Kędzierzynie-Koźlu, działając na podstawie art. 33 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r.

o Policji, odmówił wypłacenia M. P. rekompensaty pieniężnej

w zamian za 1905 godzin ponadnormatywnych dyżurów domowych pełnionych w latach 1996 -2011 w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. W uzasadnieniu organ podał, że zgodnie z art. 33 ustawy o Policji czas pełnienia obowiązków policjanta jest mierzony wymiarem obowiązków, a zadania winny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczającą normę policjantowi udziela się czasu wolnego w tym samym wymiarze, albo może mu być przyznana rekompensata, o której mowa w art. 13 ust. 4a. Przytaczając brzmienie § 14 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów wskazał, że brak jest przepisu, który regulowałby w jakikolwiek sposób pełnienie przez policjanta dyżurów domowych poza normatywną liczbę 48 godzin miesięcznie. Zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci grafików służby pozwala na przyjęcie, że wnioskodawca w okresie służby

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00