Postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. II SA/Ol 485/12
Prawo pomocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marzenna Glabas po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku D. S. o ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami postanawia odmówić przyznania skarżącej prawa pomocy w zakresie częściowym, obejmującym ustanowienie adwokata. WSA/pos.1- sentencja postanowienia
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 września 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia "[...]" w przedmiocie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami.
We wniosku z dnia 20 września 2012 r., złożonym na urzędowym formularzu, D. S. wniosła o ustanowienie adwokata w powyższej sprawie. W uzasadnieniu skarżąca podniosła, iż prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z dziećmi, łącznie 7 osób, przy czym sama pokrywa wszystkie wydatki żywnościowe, mieszkaniowe i szkolne ze środków, które otrzymuje "na dzieci". Środki te nie są jednak wystarczające na zaspokojenie wszystkich potrzeb rodziny. Dodała, iż z ojcem dzieci nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego. Poza alimentami, nie pomaga on rodzinie finansowo - nie ponosi żadnych opłat i nie robi zakupów. Jak wynika z oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach skarżąca uzyskuje dochód miesięczny w wysokości 2520 złotych (alimenty), przy czym w bieżącym miesiącu nie otrzymała alimentów ze względu na zbieg egzekucji.
W związku z koniecznością uzupełnienia informacji na temat sytuacji materialnej skarżącej i jej rodziny oraz wyjaśnienia wątpliwości powstałych na tle złożonego przez nią oświadczenia, skarżąca została wezwana do złożenia dodatkowych oświadczeń i dokumentów źródłowych dotyczących sytuacji rodzinnej (w zakresie odnoszącym się do J.S., który jak wynika z protokołu rozprawy jest jej mężem), majątkowej (w zakresie odnoszącym się do domu w C., stanowiącego miejsce zamieszkania rodziny oraz mieszkania w G.) oraz finansowej (w zakresie odnoszącym się do źródeł utrzymania rodziny; ponoszonych wydatków, w tym partycypowania w kosztach utrzymania rodziny i domu - J. S., który jak wynika z protokołu rozprawy wspólnie mieszka i wspólnie spożywa posiłki ze skarżącą i dziećmi; odprawy mieszkaniowej w kwocie 402.672,44 zł należnej J. S., a ponadto wyciągów z rachunków bankowych skarżącej i jej dzieci z okresu ostatnich trzech miesięcy). W wezwaniu zawarte zostało pouczenie, zgodnie z którym nieprzedłożenie w wyznaczonym terminie żądanych dodatkowych oświadczeń i dokumentów źródłowych może stanowić podstawę odmowy przyznania prawa pomocy.