Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 listopada 2012 r., sygn. II SA/Łd 867/12

 

Dnia 30 listopada 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant asystent sędziego Beata Czyżewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2012 roku sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia należności alimentacyjnych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza W. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., na podstawie 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., w skrócie K.p.a.), uchyliło w całości decyzję Burmistrza W. z dnia [...], nr [...] odmawiającej M. S. umorzenia w całości należności z Funduszu Alimentacyjnego wynikających z decyzji Burmistrza W. z dnia [...] nr [...] i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

W toku postępowania ustalono, iż decyzją Burmistrza W. z dnia [...], M. S. został zobowiązany do zwrotu na rzecz Gminy W. kwoty 2.400,00 zł z tytułu otrzymywanych przez jego syna P. S. świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. W dniu 6 lutego 2012r. M. S. wystąpił z wnioskiem o umorzenie zaległości z Funduszu Alimentacyjnego z tytułu wypłaconych na rzecz syna świadczeń. Organ I instancji decyzją z dnia [...], nr [...], odmówił wnioskodawcy umorzenia zaległości. W dniu 14 marca 2012 r. M. S. wniósł odwołanie od ww. decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S., które decyzją z dnia [...], nr [...], uchyliło wydaną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W wyniku ponownego przeanalizowania sytuacji dochodowej i rodzinnej organ I instancji stwierdził, że brak jest podstaw do umorzenia zaległości z tytułu wypłaconych świadczeń alimentacyjnych, ponieważ M. S. figuruje w Urzędzie Miejskim w W. jako płatnik podatku od nieruchomości z gruntów o pow. 251m² i podatku rolnego z użytków rolnych o pow. 0,0248ha, czego wnioskodawca nie wykazał w oświadczeniu majątkowym złożonym w dniu 18 maja 2012r. Ponadto ustalono, że M. S. jest zatrudniony w firmie I., w której otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 1.500,00 zł brutto. Z uwagi na powyższe organ I instancji uznał, iż nie ma podstaw do umorzenia powstałych zaległości alimentacyjnych i w związku z tym w oparciu o art. 30 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2009r., Nr 1 poz. 7 ze zm., powoływana także jako ustawa) wydał decyzję z dnia z dnia [...] odmawiającą skarżącemu umorzenia zaległości z Funduszu Alimentacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00