Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. I SA/Gl 153/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Organiściak (spr.), Sędziowie WSA Beata Kozicka, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Karolina Czaplicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2012 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (SKO) działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 roku Nr 60, poz. 8 ze zm., Ordynacja podatkowa) decyzją z dnia [...] (Nr [...]) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta M. z dnia [...] (Nr [...]) w sprawie określenia S. W. (W.) wysokości zobowiązania w podatku od środków transportowych za rok 2009 w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia SKO wskazało, iż pismem z dnia 20 grudnia 2010 r. pełnomocnik podatnika złożył odwołanie od ww. decyzji Prezydenta Miasta M., "celem jej uchylenia w całości i przyznania racji skarżącemu co do zasady odstąpienia od poboru zobowiązania w postaci podatku od środków transportowych za rok 2009". Podkreślono, że w uzasadnieniu odwołania pełnomocnik stwierdził, iż prawdą jest, że S. W. jest właścicielem wymienionych w decyzji pojazdów, ale z uwagi na to, że pojazdy te są wykorzystywane do prowadzenia nauki jazdy i musiały być do tego celu odpowiednio przystosowane, a w konsekwencji winny być potraktowane jako pojazdy specjalne, a przez to zwolnione z podatku od środków transportowych. Dla poparcia swojej argumentacji strona odwoływała się do wyroku WSA w Lublinie z dnia 5 grudnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Lu 533/07) i wyroku WSA w Gliwicach z dnia 1 grudnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Gl 734/10). Zaakcentowano przy tym, iż strona odwołująca nie kwestionowała pozostałych ustaleń organu I instancji.
W dalszej części uzasadnienia Samorządowe Kolegium Odwoławczego w K. wyjaśniało, iż postanowieniem z dnia [...] (Nr [...]) zawiesiło z urzędu prowadzone postępowanie w sprawie z odwołania S. W. od ww. decyzji Prezydenta Miasta M. z dnia [...], ponieważ w dniu 23 lutego 2010 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach zapadł wyrok (sygn. akt I SA/GI 823/09), którym oddalono skargę podatnika na decyzję SKO z dnia [...] 2009 roku (Nr [...]), utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta M. w sprawie określenia stronie wysokości zobowiązania w podatku od środków transportowych za 2008 rok. Następnie zaakcentowano, iż na powyższy wyrok złożona została skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 16 czerwca 2011 roku (sygn. akt II FSK 275/10) skargę tę oddalił.