Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 listopada 2012 r., sygn. IV SA/Gl 24/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2012 r. sprawy ze skargi K. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] wydaną w wyniku wznowienia postępowania administracyjnego (dokonanego postanowieniem z dnia [...] r., nr [...]) Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w W., działająca z upoważnienia Starosty Powiatu w W., po ponownym rozpoznaniu sprawy:

- uchyliła decyzję własną z dnia [...] r., nr [...] o uznaniu K.J. z dniem 9 marca 2009 r. za osobę bezrobotną i przyznaniu jej od dnia 17 marca 2009 r. prawa do zasiłku dla bezrobotnych, w kwocie 551,80 zł miesięcznie, orzekając równocześnie o odmowie uznania wyżej wymienionej za osobę bezrobotną z dniem 9 marca 2009 r. i umarzając, jako bezprzedmiotowe, postępowanie w sprawie przyznania jej prawa do zasiłku od dnia 17 marca 2009 r.;

- uchyliła decyzję własną z dnia [...] r., nr [...] o utracie przez K. J. prawa do zasiłku dla bezrobotnych z dniem 17 września 2009 r., umarzając w tym zakresie postępowanie jako bezprzedmiotowe;

- uchyliła decyzję własną z dnia [...] r., nr [...] o utracie przez K.J. statusu osoby bezrobotnej z dniem 22 września 2009 r., umarzając w tym zakresie postępowanie jako bezprzedmiotowe.

W podstawie prawnej wspomnianego rozstrzygnięcia powołane zostały przepisy art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f, art. 9 ust. 1 oraz art. 14 lit. a i b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., nr 69, poz. 415 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą o promocji zatrudnienia...", a także art. 105 §1, art. 145 §1 pkt 5 i art. 151 §1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, że strona w okresie od [...] r. do [...] r. posiadała wpis do ewidencji działalności gospodarczej, z określoną datą rozpoczęcia działalności na [...] r. oraz jej zakończenia jako [...] r., co potwierdza stosowne zaświadczenie Urzędu Miasta w W. wydane w dniu [...] r. Na rozprawie administracyjnej przeprowadzonej w dniu [...] r. oświadczyła przy tym, że działalności tej nie prowadziła ani nawet nie rozpoczęła i nie dokonała zgłoszeń do urzędu skarbowego ani do ZUS. Podała jednak, iż nie zdecydowała się na wykreślenie wspomnianego wpisu, gdyż uznała, że może on jej być potrzebny w przyszłości, a następnie urodziła dziecko i będąc na urlopie wychowawczym o wpisie tym zapomniała. Nadto - jak podkreślała wyżej wymieniona - dokonując rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy nie pytano jej o posiadanie wpisu lecz o to, czy prowadzi działalność gospodarczą, z kolei okoliczności posiadania wpisu nie ukrywała, jako że ujawniła ją przy składaniu wniosku o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności i wówczas uzyskała informację, że powinna go wykreślić, a następnie - po uzyskaniu środków - dokonać ponownego wpisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00