Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. IV SA/Gl 53/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz - Kunicka Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2012 r. sprawy ze skargi C. R. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] r., nr [...]; 2) zasądza od [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącego kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] Nr [...] wydaną w oparciu o art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. Nr 122, poz. 851 z późn. zm.) nie stwierdzono u C. R. choroby zawodowej w postaci pylicy płuc wymienionej w poz. 3/2 wykazu chorób zawodowych zawartego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

Przyczyną rozstrzygnięcia, jak wskazano w jego uzasadnieniu, był brak rozpoznania choroby zawodowej u pracownika przez uprawnione placówki medyczne, mimo występowania czynnika szkodliwego w miejscu jego pracy. Organ podniósł, iż C. R. w czasie wykonywania pracy pod ziemią był narażony na szkodliwe działanie pyłów węgla kamiennego o stężeniach przekraczających NDS. Był badany w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych w S., gdzie nie stwierdzono zmian upoważniających do rozpoznania choroby zawodowej.

Z kart oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wynikało, iż C. R. pracował w latach 1959-1961,1962-1979 i 1985-1992 w w KWK A jako ładowacz pod ziemią, młodszy górnik pod ziemią górnik przodowy i strzałowy pod ziemią. W okresie 1992-1995 zatrudniony był na stanowisku pracownika gospodarczego na powierzchni, a od 1995r. przebywa na emeryturze. Z orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. Poradnia Chorób Zawodowych w S. nr [...] z dnia [...] wynikało, iż badania radiologiczne z dnia 25 maja 2010r. i 29 czerwca 2011r. nie ujawniły zagęszczeń ogniskowych odpowiadających efektom oddziaływania pyłów zwłókniajacych upoważniających bezspornie lub wysokim prawdopodobieństwem do rozpoznania pylicy płuc. Lekarze wskazali, iż podstawą rozpoznania pylicy płuc są zmiany stwierdzane na pełnowymiarowym zdjęciu RTG klatki piersiowej ocenione zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Biura Pracy ILO z 1980r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00