Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1521/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz - Kunicka Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2012 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w D. z dnia [...] r., nr [...]; 2) określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. działając na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998r. Nr 90 poz. 575 z późn. zm.) oraz art. 235¹ Kodeksu pracy, a także § 6 ust. 1 -3, § 8 ust. 1 i § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105 poz. 869) stwierdził u W. N. chorobę zawodową pod postacią astmy oskrzelowej pochodzenia zawodowego wymienioną w poz. 6 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie wykazu chorób zawodowych.

Z motywów wskazanego rozstrzygnięcia wynikało, iż W. N. zatrudniona była od 1 września 2000r. do 30 czerwca 2003r. w "A" w P. na stanowisku ucznia ciastkarza, od 25 lutego do 28 sierpnia 2008r. pracowała w Gospodarstwie B w S. na stanowisku pracownika produkcji ogrodniczej, a od 1 listopada 2008r. zatrudniona została na stanowisku młodszego porządkowego paczkowalni w Przedsiębiorstwie C w B. Ustalenia powyższe dokonane zostały na podstawie dokumentacji przedstawionej przez pracodawcę i protokołu przesłuchania pracownika. Ustalono nadto, iż w technologii pakowania wędlin stosowano przed foliowaniem dezynfekcję poprzez zanurzenie produktu na około 3 sekundy w kąpieli zawierającej kwas cytrynowy i dwutlenek chloru. W. N. w czasie zmiany roboczej dezynfekowała około 500 kg wędlin po 2,5 kg, a po zakończeniu pracy myła maszynę paczkująca środkami dezynfekującymi - cifem, virkonem 2% oraz alkoholem etylowym. W dniu 29 grudnia 2009r. wykonując swoją pracę około godz.12.00 myła maszynę obok zbiornika, w którym mieszany był roztwór dla dezynfekcji dla drugiej zmiany. Obsługujący go pracownik nalał roztwór chloru i działając nieprawidłowo zalał go gorącą wodą korzystając z urządzenia ciśnieniowego. Spowodowało to nadmierną emisję oparów zawierających chlor. W tym czasie W. N. uległa zatruciu. W jego następstwie była hospitalizowana i leczyła się w poradni pulmonologicznej i alergologicznej z powodu stale utrzymujących się duszności. Od dnia wypadku przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym. W dniu 26 lipca 2010r. lekarz medycyny pracy skierował ją z podejrzeniem astmy oskrzelowej pochodzenia zawodowego do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w S. W placówce tej przeprowadzono badania specjalistyczne. W oparciu o przeprowadzone badania oraz wywiad potwierdzający ścisłą korelację czasową pomiędzy wystąpieniem pierwszych objawów bronchospastycznych a ekspozycją na gazy drażniące w miejscu pracy, analizę dokumentacji medycznej, w której brak jest dowodów istnienia objawów astmy oskrzelowej przed zdarzeniem oraz utrzymywanie się ich nadal z wysoką nadreaktywnością skurczową oskrzeli, lekarze diagnozujący badaną rozpoznali zawodową etiologię choroby pod postacią reaktywnej dysfunkcji dróg oddechowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00