Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. I SA/Gd 594/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 listopada 2012 r. sprawy ze skargi L. Z. i A. Z na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G z dnia 10 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potrącenia należności podatkowych z wierzytelności wobec Skarbu Państwa 1. oddala skargę; 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G doradcy podatkowemu M. R wynagrodzenie w kwocie brutto 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) złotych tytułem nieopłaconej pomocy prawnej przyznanej z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 16 stycznia 2012 r. odmawiającą L. i A. Z. potrącenia zaległości podatkowych bądź przyszłych zobowiązań podatkowych w kwocie 250.000 zł z tytułu wierzytelności wobec Skarbu Państwa - Ministra Sprawiedliwości.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:

Pismem z dnia 7 października 2011 r. L. i A. Z. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o "zaliczenie 250.000 zł wierzytelności pieniężnej wobec Skarbu Państwa nabytej od M. S. na poczet zobowiązań podatkowych, należności głównych przez potrącenie zaległości bądź na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych". Do wniosku dołączono opinię podatkową sporządzoną przez doradcę podatkowego J. R. Organ pierwszej instancji przeprowadził postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy istnieje wierzytelność mogąca podlegać potrąceniu. Zwrócił się m.in. do podatników o złożenie wyjaśnień oraz dowodów w przedmiotowym zakresie, a także wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o potwierdzenie istnienia wskazanych przez stronę wierzytelności. Podatnicy nie przedłożyli jednak żadnych wiarygodnych dowodów potwierdzających istnienie wierzytelności, w szczególności dokumentów, o których mowa w art. 64 § 1 pkt 1-2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zm.), zaś Ministerstwo Sprawiedliwości pismem z dnia 28 października 2011 r. zaprzeczyło faktowi istnienia przedmiotowej wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00