Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. II SA/Bd 893/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędziowie: sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant Paweł Staniszewski po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 listopada 2012 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...][...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w [...], na podstawie art. 92a ust. 1 oraz art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm., zwanej w skrócie u.t.d.) oraz na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., zwanej w skrócie "k.p.a.") nałożył na skarżącego T. M. (przedsiębiorcę prowadzącego działalność pod nazwą "T. M.,[...]") karę pieniężną w kwocie 10.000 zł oraz umorzył postępowanie administracyjne w zakresie wykonywania transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem warunków dotyczących dokumentacji pracy kierowcy w zakresie: kierowania kierowcy na badania lekarskie lub psychologiczne.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ wskazał, że w dniu 28 listopada 2011 r. zatrzymano do kontroli drogowej kierowany przez skarżącego samochód ciężarowy marki[...]. Dopuszczalna masa całkowita obu pojazdów wynosiła 3520 kg. W dniu kontroli drogowej, skarżący osobiście wykonywał przewóz drogowy rzeczy na potrzeby własne - przewóz towaru (zegary ze skóry) w ilości 230 sztuk z [...] do [...] (towar przeznaczony na eksport do[...]), w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Podczas kontroli przedsiębiorca wyjaśnił, iż nie posiada zaświadczenia na przewozy drogowe rzeczy na potrzeby własne gdyż nie wiedział, iż musi taki dokument uzyskać. Kontrolowany zespół pojazdów przekraczał 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej w związku z czym uznano, iż zachodzi przypadek wykonywania przewozu na potrzeby własne bez wymaganego zaświadczenia - art. 33 ust. 1, art. 33 ust. 3, art. 87 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00