Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 listopada 2012 r., sygn. II SA/Bd 930/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak(spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant Maciej Hoffman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 listopada 2012 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Burmistrz Gminy T., w oparciu o przepisy art. 17 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 130, poz. 992 ze zm.). odmówił przyznania M. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innego pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności teściową wnioskodawczyni T. K. Powołując się na brak istnienia w świetle obowiązujących przepisów prawa obowiązku alimentacyjnego wnioskodawczyni względem wymagającej opieki T. K., organ wyjaśnił, że na M. K., jako powinowatej T. K., stosownie do treści art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ustanawiającego obowiązek alimentacyjny między krewnymi w linii prostej oraz rodzeństwem, nie ciąży obowiązek alimentacyjny względem niepełnosprawnej w stopniu znacznym teściowej T. K., w związku z czym nie spełnia ona jednego z warunków koniecznych z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych, od których ustawodawca uzależnił możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Od powyższej decyzji M. K. wniosła odwołanie, w którym wskazała na zły stan zdrowia niepełnosprawnej w stopniu znacznym T. K., na niemożność zapewnienia jej opieki przez syna, a męża odwołującej, jako że ten pracuje i jest jedyny żywicielem rodziny, a także na okoliczność, iż tyko ona w rodzinie T. K. jest osobą, która może i zapewnia jej opiekę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00