Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 października 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1175/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2012 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia [...] stycznia 2012 r., działającego w trybie postępowania spornego, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] stycznia 2012 r. sprawy o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "500" o nr [...] udzielonego na rzecz A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. na skutek sprzeciwu B. O. A. z R., na podstawie art. 246 i 247 ust. 2 w zw. z art. 129 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.; dalej: p.w.p.) oraz art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 p.w.p.:
1) unieważnił prawo ochronne na znak towarowy "500" o nr [...] w części dotyczącej czasopism zawierających szarady oraz czasopism szaradziarskich,
2) w pozostałej części sprzeciw oddalił;
3) przyznał B. O. A. z R. od A. Sp. z o.o. z siedzibą w C. zwrot kosztów postępowania w sprawie.
W uzasadnieniu przypomniano, że dnia [...] kwietnia 2007 r. do Urzędu Patentowego wpłynął sprzeciw B. O. A. z siedzibą w R. wobec decyzji Urzędu z dnia [...] marca 2006 r. o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy "500" o nr [...] w części dotyczącej czasopism i czasopism szaradziarskich. Powyższe prawo ochronne udzielone zostało na rzecz A. Sp. z o.o. z siedzibą w C.
Jako podstawę prawną sprzeciwu wskazano art. 129 ust. 2 pkt 2 oraz art. 129 ust. 2 pkt 3 p.w.p.
W uzasadnieniu wnosząca sprzeciw podniosła, że przepis art. 129 ust. 2 pkt 2 p.w.p. stanowi podstawę odmowy udzielenia prawa ochronnego na oznaczenie pozbawione konkretnej zdolności odróżniającej. Zdolności takiej pozbawione są oznaczenia w postaci liczb. W ocenie wnoszącej sprzeciw liczba 500 ma charakter informacyjny względem czasopism i czasopism szaradziarskich. Wynika to z faktu, że liczby przekazują informację o zawartości towaru, np. o ilości danych elementów w oznaczonym towarze. W konsekwencji rejestracja liczb jako znaków towarowych prowadzi do utrudnień w obrocie gospodarczym. Stanowisko takie potwierdza dotychczasowe orzecznictwo polskie, a także praktyka Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Zdaniem wnoszącej sprzeciw, w spornym znaku towarowym to właśnie liczba 500 per se ma zdecydowanie dominujące znaczenie dla oceny zdolności odróżniającej spornego znaku towarowego. Natomiast bez znaczenia dla całościowej oceny znaku jest dodanie koloru czerwonego jako obwódki liczby 500 oraz efekt cienia. Są to bowiem elementy wyłącznie dodatkowe o podrzędnym znaczeniu. Podkreśliła także, że oznaczenie w postaci liczby 500 powinno być dostępne dla wszystkich zainteresowanych uczestników obrotu gospodarczego. Mają oni bowiem uzasadniony interes w informowaniu o cechach towaru, który jest przedmiotem tego obrotu.