Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 października 2012 r., sygn. V SA/Wa 1316/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Sędzia WSA - Beata Blankiewicz- Wóltańska (spr.), Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, Protokolant specjalista - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2012 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu do budżetu państwa części dotacji celowej; oddala skargę.
Uzasadnienie
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Gmina [...] (zwana dalej skarżącą) zaskarżyła decyzję Ministra Finansów z dnia [...] marca 2012 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...], nakazującą zwrot do budżetu państwa pobranej w nadmiernej wysokości części dotacji celowej w kwocie 22.491,19 zł wraz z odsetkami.
Powyższe decyzje wydane zostały w następującym stanie faktycznym:
Decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] Wojewoda [...] orzekł, że kwota pobranej w 2010 r. przez Gminę [...] dotacji celowej na realizację bieżącego zadania własnego, określonego w rozdziale 85216 Zasiłki stałe, została zawyżona o kwotę 22.291,19 zł, w związku z czym wskazana kwota podlega wraz z należnymi odsetkami zwrotowi do budżetu państwa, zgodnie z art. 169 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Jak wskazano w uzasadnieniu decyzji, naruszenie obowiązujących przepisów przez Gminę [...] wynikało z braku zastosowania, przy realizacji zadań własnych gminy, postanowień art. 128 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wypłata zasiłków stałych została bowiem w całości sfinansowana ze środków dotacji celowej.
Gmina [...] wniosła odwołanie od powyższej decyzji Wojewody [...] wnosząc ojej uchylenie w całości.
Uzasadniając wniesione odwołanie skarżąca powołała się przede wszystkim na przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz. U. Nr 92, poz. 753, z p. zm.), na pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2009 r. nr [...] oraz powołane w tym piśmie stanowisko Ministerstwa Finansów. Zdaniem gminy w art. 128 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych znajdują się przepisy, które regulują systemowo zasady udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego. Art. 128 ust. 2 tej ustawy mówi, że kwota dotacji na dofinansowanie zadań własnych bieżących i inwestycyjnych nie może stanowić więcej niż 80% kosztów realizacji zadania, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej.