Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2012 r., sygn. VI SA/Wa 1348/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant st. ref. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2012 r. sprawy ze skargi L. Sp. z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia[...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie pisemnej interpretacji oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2012 r. Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa (dalej Główny Inspektor), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez L. Sp. z o.o. (dalej skarżący), utrzymał w mocy decyzję L. Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w G. (dalej Wojewódzki Inspektor) z dnia [...] lutego 2012 r. w sprawie uznania za niewłaściwe stanowisk strony w odniesieniu do pytań numer 1, 2, 7 i części pytania numer 3 oraz udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie oraz w sprawie uznania za właściwe stanowiska strony zawartego w pytaniu numer 8 w części dotyczącej opłat zawiązanych z dojazdem pracowników Inspekcji.
Pismem z dnia [...] stycznia 2012 r. skarżący zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów. Skarżący wskazał, iż będzie powoływał się na treść Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (Dz. U. 2007 r. Nr 73, poz. 485, dalej Konwencja), wobec nadrzędności umów międzynarodowych na ustawodawstwem krajowym. Skarżący zaznaczył, iż zamierza wystąpić do Wojewódzkiego Inspektora PIORiN o wydanie świadectwa fitosanitarnego koniecznego przy wwozie kwiatów do Federacji Rosyjskiej, bowiem zagraniczny podmiot zlecił mu za wynagrodzeniem uzyskanie polskiego świadectwa fitosanitarnego. Przedmiotem eksportu będą kwiaty przywiezione z krajów Unii Europejskiej. We wniosku skarżący zawarł 10 pytań oraz przedstawił własne stanowisko w poszczególnych sprawach. Pytania były następującej treści: