Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2012 r., sygn. I SA/Wa 1209/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Kołtun-Kulik Sędziowie: WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) WSA Gabriela Nowak Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2012 r. sprawy ze skargi Skarbu Państwa - Prezydenta W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] kwietnia 2011 r. nr [...] Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania Wojskowej Agencji Mieszkaniowej oraz odwołania S.B. od decyzji Prezydenta W. z [...] lutego 2011 r. nr [...] ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej w W., przy ul. [...] o powierzchni [...] m2, nr ewid. [...] z obrębu [...], ozn. nr hip. [...], w udziale wynoszącym [...] na lat 99 na rzecz wymienionych w niej osób oraz odmawiającej przyznania tego prawa w udziale gruntowym wynoszącym [...], uchylił decyzję organu pierwszej instancji w całości i umorzył postępowanie pierwszej instancji w całości.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że nieruchomość położona

w W. przy ul. [...] ozn. hip. Nr [...], znajdowała się na obszarze działania przepisów dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50 poz. 279 z późn. zm.). Z dniem 21 listopada 1945 r. na podstawie art. 1 dekretu przeszła ona na własność gminy W. Następnie zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz.U. Nr 14, poz. 130) nieruchomość stała się własnością Skarbu Państwa.

Przedmiotowa nieruchomość stanowiła własność J. i H. P. w równych częściach niepodzielnie.

Wniosek o przyznanie prawa własności czasowej złożony został do Zarządu Miejskiego w W. przez Pana H.P. w dniu 17 grudnia 1947 r.

Aktem notarialnym z [...] grudnia 1951 r. H.P. wszelkie prawa i roszczenia wynikające z dekretu sprzedał B.i Z. małżonkom B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00