Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 października 2012 r., sygn. II SA/Wa 916/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2012 r. sprawy ze skargi D. L. na decyzję Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznego orzeczenia lekarskiego 1) uchyla zaskarżoną decyzję, utrzymaną nią w mocy decyzję nr [...] Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w [...] z [...] lutego 2012 r. oraz postanowienie nr [...] Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w [...] z [...] lutego 2012 r., 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości
Uzasadnienie
Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w W. orzeczeniem z dnia [...] listopada 2003 r. nr [...] utrzymała w mocy orzeczenie Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w E. z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...], mocą którego uznała D. L. (noszącego wówczas nazwisko C.) niezdolnym do służby wojskowej w czasie pokoju (kat. D) bez związku ze służbą wojskową.
W dniu [...] sierpnia 2010 r. wymieniony zwrócił się do Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego wskazanym już powyżej orzeczeniem Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. W uzasadnieniu podał, że powyższe orzeczenie nie zostało mu doręczone, gdyż nie miał zdolności do czynności prawnych (choroba [...], na którą cierpi od [...] lipca 2002 r.) i przedstawiciela ustawowego. Objawy zaś tej choroby [...] na tyle ustąpiły, że w dniu [...] sierpnia 2010 r. dowiedział się o powyższym orzeczeniu i stąd też zasadną podstawą wznowieniową - jego zdaniem - staje się przepis art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - dalej: K.p.a. W dalszej części powołał się na załączoną przez niego opinię specjalistyczną lekarza konsultanta ZUS z dnia [...] stycznia 2010 r., z której "wychodzą" na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub dowody istniejące w dniu wydania decyzji, a nieznane organowi (art. 145 § 1 pkt 5 K.p.a.). Mianowicie według tej opinii, choroba [...] ma związek ze służbą wojskową. Niezależnie od powyższego, do wniosku dołączył opinię prawną sporządzoną w dniu [...] marca 2010 r. przez studenta prawa, z której wynika, że jego schorzenie zostało błędnie zakwalifikowane do § 69 pkt 2 rozporządzenia.