Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 października 2012 r., sygn. II SA/Sz 846/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski,, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Protokolant Katarzyna Skrzetuska-Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 października 2012 r. sprawy ze skargi T. P. na postanowienie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie zdolności do czynnej służby wojskowej uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Powiatowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] Nr [...].
Uzasadnienie
T. P., reprezentowany przez adw. G. W., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, skargę na postanowienie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej z dnia [...] r., Nr [...] wydane na podstawie art. 149 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.), utrzymujące w mocy postanowienie Powiatowej Komisji Lekarskiej nr z dnia [...] r., Nr[...] , którym odmówiono skarżącemu wznowienia postępowania w sprawie zakończonej wydaniem orzeczenia o uznaniu wnioskodawcy za niezdolnego do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju i ustalenia kategorii "D" zdolności do czynnej służby wojskowej.
Z akt sprawy oraz treści kwestionowanego postanowienia wyłania następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Orzeczeniem Powiatowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] r., Nr [...] stwierdzono, że T. P. jest niezdolny do pełnienia służby wojskowej w czasie pokoju i związku z tym przypisano mu kategorię zdolności "D".
W dniu [...] r., T. P., reprezentowany przez adw. G. W., wniósł podanie do organu pierwszej instancji z żądaniem wznowienia postępowania administracyjnego, zakończonego wydaniem orzeczenia ostatecznego z dnia [...] r. Wniosek oparto o przesłankę z art. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego, tj. ujawnienie się nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowodów, które istniały w dniu wydania decyzji, lecz nie były znane organowi, który rozstrzygnął sprawę. Do wniosku, wnioskodawca dołączył zaświadczenie lekarskie opatrzone datą [...] r., podpisane przez lekarza psychiatrę oraz dołączył zaświadczenie lekarskie opatrzone datą [...] r. wydane przez lekarza rodzinnego.