Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 października 2012 r., sygn. II SA/Rz 736/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Śliwa po rozpoznaniu w dniu 16 października 2012 roku w Rzeszowie w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2012r. znak: [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] maja 2012r. nr [...] znak: [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2012r. znak: [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (PWIS) działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a." oraz § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869) po rozpoznaniu odwołania K. K. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) z dnia [...] maja 2012r. Nr [...] znak: [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej utrzymał ją w mocy.

W uzasadnieniu podał, że w toku oceny narażenia zawodowego ustalone zostało, że K. K. zatrudniona była od 15 września 1969r. do 31 sierpnia 1993r. jako kancelista techniczny przy dyżurnym ruchu, starszy kancelista i megafonistka w PKP Stacji Rejonowej [...], gdzie narażona była na nadmierny wysiłek głosowy. Natomiast od września 1993r. do kwietnia 2003r. pracowała w świetlicy dworcowej na stanowisku czyściciela obiektu w A. Sp. z o.o. W sprawie wydane zostały dwa orzeczenia lekarskie. Pierwsze to orzeczenie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy [...] z dnia 10 sierpnia 2011r., gdzie stwierdzono brak podstaw do rozpoznania przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat. Z orzeczenia tego wynika, że K. K. od 1980r. leczyła się w poradni laryngologicznej z powodu przewlekłego zapalenia krtani, zaburzeń fonacji oraz innych chorób uszu, gardła i zatok przynosowych. W 1982r. usunięto u wyżej wymienionej polipa krtani. Karty badań profilaktycznych nie zawierały przeciwwskazań do pracy od 1981r. Na podstawie badania laryngologicznego i foniatrycznego nie rozpoznano zmian organicznych w obrębie krtani typowych dla wieloletniego nadmiernego wysiłku głosowego. Stwierdzono natomiast, że objawy przewlekłego zapalenia krtani mogą być następstwem wieloletniego palenia tytoniu, choroby refluksowej przełyku i przebytego w 1982r. zabiegu operacyjnego krtani. Ponadto zwrócono uwagę na długi czas od zaprzestania narażenia zawodowego do zgłoszenia choroby zawodowej. W sprawie wydane zostało także orzeczenie lekarskie Instytutu Medycyny Pracy [...] z dnia 2 kwietnia 2012r., w którym również nie stwierdzono podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. U K. K. rozpoznano zmiany morfologiczno-czynnościowe w obrębie narządu głosu (tzn. niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią). W ocenie wydających orzeczenie, powyższy stan jest jednak wynikiem wieloletniego palenia papierosów oraz przebytej operacji krtani. Zwrócono również uwagę na jedynie 13-letnie narażenie na nadmierny wysiłek głosowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00