Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 października 2012 r., sygn. III SA/Po 797/12

 

Dnia 18 października 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Beata Sokołowska (spr.) Protokolant: sekr. sąd. Anna Zys - Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2012 roku przy udziale sprawy ze skargi P Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w P z dnia ... r. nr ... w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w P na rzecz skarżącej Spółki kwotę 457,- (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu 17 stycznia 2012 r. P sp. z o. o. z siedzibą w P, reprezentowana przez pełnomocnika w osobie doradcy podatkowego, wniosła o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

We wniosku przedstawiono dwa zdarzenia przyszłe: Spółka P świadczy usługi w zakresie transportu publicznego, kapitał zakładowy na dzień wniosku wynosi 248.591.000,00 zł. Udziałowcami Spółki są: Przedsiębiorstwo Państwowe P (posiadające 45,55 % ogólnej liczby udziałów), Miasto P (32 % udziałów) oraz Województwo (22,45 % udziałów). Wkłady wnoszone sukcesywnie do Spółki przez Miasto P i Województwo podlegały wyłączeniu z podstawy opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Udziałowcy Spółki przewidują dokonanie w roku 2012 lub w latach następnych dwóch podwyższeń kapitału zakładowego. W przypadku pierwszego podwyższenia kapitał zakładowy będzie objęty przez Miasto P i Województwo, tj. dwie jednostki samorządu terytorialnego, których udział na dzień dokonywania podwyższenia będzie wynosił co najmniej połowę kapitału zakładowego Spółki i nie przewiduje się zwiększenia udziału w kapitale Spółki przez PP P. W przypadku drugiego podwyższenia kapitału dojdzie do objęcia kapitału przez PP "P", które uzyska udział stanowiący ponad połowę kapitału zakładowego, z tym że na dzień podwyższenia kapitału ponad połowę udziałów będą miały Miasto P i Województwo Wielkopolskie, a po dokonaniu tego podwyższenia ponad połowę udziałów obejmie PP "P".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00