Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 października 2012 r., sygn. I SA/Lu 454/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 października 2012 r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług z tytułu importu samochodu I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz E. M. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Lu 454/12

UZASADNIENIE

1. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa / Dz.U.05.8.60 ze zm. - o.p. / utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...], określającą E. M. / podatnik / zobowiązanie w podatku akcyzowym, zobowiązanie w podatku od towarów i usług z tytułu importu samochodu osobowego.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że podatnik [...] marca 2006 r. za dokumentem SAD [...] zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony ze Szwajcarii samochód Jaguar, rok produkcji 1999 r. Przy tym zgłoszeniu podatnik udokumentował wartość samochodu na kwotę 300 CHF, zgodnie z umową sprzedaży z [...] marca 2006 r. W dniu 30 czerwca 2011 r. Prokuratura Apelacyjna przesłała organowi podatkowemu dokumenty od władz szwajcarskich. Szwajcarski sprzedawca samochodu zaprzeczył w zeznaniach, by sporządził umowę sprzedaży samochodu podatnikowi z [...] marca 2006 r. Z uzyskanej uwierzytelnionej kopii rachunku z 9 marca 2006 r. wynika wartość samochodu w kwocie 8.500 CHF.

W tych okolicznościach wartość celną samochodu ustalono na podstawie art. 31 ust. 1, ust. 2 lit. a/ Wspólnotowego Kodeksu Celnego, metodą ostatniej szansy, przy wykorzystaniu opinii biegłego, na kwotę 20.651 zł / 8.504,65 CHF /. Nabywca tego samochodu w kraju w 2007 r. nie znał wcześniejszego stanu samochodu. Syn podatnika nie stawił się w celu przesłuchania z powodu konieczności opieki nad matką. Opisał uszkodzenia samochodu w dacie importu / rozerwany silnik, uszkodzona skrzynia biegów, napęd i inne, jakby coś w samochodzie wybuchło /. Podatnik nie przedstawił przy zgłoszeniu celnym oceny technicznej samochodu na okoliczność uszkodzeń opisywanych w postępowaniu podatkowym. Zbędnym było żądanie informacji o wysokości kredytu na zakup, naprawę samochodu, jaki miał zaciągać nabywca samochodu w kraju / J. M. /. Twierdzenia syna podatnika o uszkodzeniach importowanego samochodu przy braku innych wiarygodnych dowodów nie uzasadniały zmniejszenia wartości samochodu dla celów opodatkowania akcyzą, podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00