Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 października 2012 r., sygn. I SA/Lu 573/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie WSA Małgorzata Fita, NSA Anna Kwiatek (sprawozdawca), Protokolant Referent Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 października 2012 r. sprawy ze skargi I. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2011 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie, po rozpatrzeniu odwołania I. O., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za październik 2011 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że I. O., prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą A. w zakresie sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, dokonywała w październiku 2011 r. zwrotów podatku VAT z tytułu dostaw dla podróżnych rozliczając je w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc ze stawką podatku 0%.

W toku kontroli podatkowej i postępowania podatkowego organ ustalił, że I. O. w dniu 05.01.2009 r. złożyła w Urzędzie Miasta zawiadomienie o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej od dnia 01.01.2009 r. do dnia 01.01.2011 r. W związku z powyższym podatniczka nie składała deklaracji VAT za poszczególne miesiące 2010 r., a w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36L wykazała z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2010 r. przychód 0 zł.

W tym stanie rzeczy organ I instancji zakwestionował status skarżącej jako podatnika uprawnionego w 2011 roku do dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym, mając na względzie regulację art. 127 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej: "ustawa VAT"), zgodnie z którą warunkiem zwrotu przez sprzedawcę osobie fizycznej mniemającej stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju u tego sprzedawcy jest uzyskanie za poprzedni rok podatkowy obrotu powyżej 400.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00