Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 października 2012 r., sygn. II SA/Kr 259/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Małgorzata Brachel-Ziaja (spr.) WSA Mirosław Bator Protokolant: Anna Pałasz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2012 r. sprawy ze skargi Z.B. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w K. z dnia 9 stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie przydzielenia puli numerów dla bydła oraz wyrejestrowania padłej sztuki bydła skargę oddala.
Uzasadnienie
Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w T. decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., znak [...], wydaną na podstawie art. 9, 18 ust. 4, 19 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r., Nr 204, poz. 1281 ze zm.), art. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U., z 2004 r., Nr 10, poz. 76 ze zm.) i art. 104 K.p.a. odmówił Z.B. przydzielenia puli numerów dla bydła oraz wyrejestrowania sztuki bydła nr [...].
W uzasadnieniu decyzji organ podał, że Z.B. w dniu 1 lutego 2011 r. złożył wniosek o przydzielenie puli numerów dla bydła (wydanie kolczyków) oraz wyrejestrowanie padłej sztuki bydła w Biurze Powiatowym [...] w T. . We wniosku tym Z.B. podał numer siedziby stada [...] należący do Z.B. Jak ustalono na podstawie odpisu aktu zgonu, Z.B. zmarła w dniu 25 grudnia 2004 r. Jak wynika z art. 12 ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, numer producenta jest niepowtarzalny i nie przechodzi na następcę prawnego. Tym samym Z.B. nie może przejąć numeru producenta swojej zmarłej matki i wykorzystywać go w dalszym ciągu jako własny. Z.B. do dnia wydania decyzji nie złożył wniosku o nadanie mu numeru producenta, co stanowi warunek niezbędny do zarejestrowania siedziby stada. Brak zarejestrowanej siedziby stada powoduje z kolei niemożność dokonywania jakichkolwiek zgłoszeń zwierzęcych. Obowiązek zarejestrowania siedziby stada wynika wprost m.in. z art. 9 i 19 ust. 1 ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zgłoszenie kierownikowi właściwego biura powiatowego [...] siedziby stada powinno nastąpić niezwłocznie po śmierci Z.B. . tj. producenta, na którego wciąż są zarejestrowane zwierzęta znajdujące się obecnie w posiadaniu Z.B. .