Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 października 2012 r., sygn. III SA/Kr 649/12

 

Sygn. akt III SA/Kr 649/12 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 9 października 2012 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek (spr.), Sędziowie WSA Dorota Dąbek, WSA Maria Zawadzka, , Protokolant Urszula Bukowiec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2012 r., sprawy ze skargi E. K., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 23 marca 2012 r. nr [...], w przedmiocie zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

I.

Decyzją z dnia [...] 2010 r. Nr [...] Wójt Gminy odmówił przyznania E. K. świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego do 100.000 złotych na remont budynku mieszkalnego położonego w B, w którym - według twierdzeń wnioskodawczyni - powstały zniszczenia w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, zaistniałych na terenie gminy B w okresie maj - czerwiec 2010 r. W uzasadnieniu swojej decyzji Wójt Gminy podał, że decyzją z dnia [...] 2010 r. Nr [...] odmówiono E. K. jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego do wysokości 6.000 zł na likwidację strat w budynku mieszkalnym nr [...] w B w związku z niekorzystnymi zjawiska atmosferycznymi, tj. powodzią zaistniałą w okresie maj - czerwiec 2010 r. uzasadniając decyzję brakiem szkód w podstawowym wyposażeniu domowym budynku. Organ I instancji podniósł, że zgodnie z procedurą Wojewody, pomocą finansową z przeznaczeniem na remont domu, mogą być objęte osoby zakwalifikowane do pomocy w wysokości 6.000 zł, a rzeczoznawca majątkowy na podstawie oględzin dokonanych 14 lipca 2010 r. stwierdził, że wskazane przez właściciela uszkodzenia ścian konstrukcyjnych i działowych w budynku na drugiej kondygnacji miały charakter powierzchniowy (okładziny, tynk) i nie powstały w wyniku powodzi mającej miejsce w maju i czerwcu 2010 r.

Po rozpoznaniu odwołania E. K., Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] 2010 r. Nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy B z dnia [...] 2010r. Nr [...]. W uzasadnieniu zajętego stanowiska Kolegium przedstawiło treść przepisów regulujących zasady przyznawania świadczeń z pomocy społecznej, w tym zasiłku celowego opisanego w art. 40 ustawy o pomocy społecznej oraz przedstawiło instytucję uznania administracyjnego. Kolegium podzieliło ustalenia dokonane przez rzeczoznawcę majątkowego w postępowaniu przed organem l instancji, z których wynikało, że uszkodzenia ścian konstrukcyjnych i działowych budynku na II kondygnacji miały charakter powierzchniowy i brak było związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy ich powstaniem a wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, tj. powodzi w maju i czerwcu 2010 r. Kolegium podkreśliło, że powyższe ustalenia znajdują częściowe potwierdzenie w protokole Gminnej Komisji z dnia 31 maja 2010 r., która stwierdziła, że woda gruntowa wyszła na posadzkę do kotłowni i pompowni nie czyniąc szkód w znajdującym się tam sprzęcie. Kolegium dokonało analizy materiału dowodowego zgromadzonego przez organ I instancji i nie dopatrzyło się uchybień, które mogłyby skutkować uchyleniem zaskarżonej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00