Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 24 października 2012 r., sygn. I SA/Go 679/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Oracz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2012 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa "T" na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oraz podatku od towarów i usług 1. Uchyla zaskarżoną decyzję. 2. Określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. 3. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej spółki kwotę 3.201 (trzy tysiące dwieście jeden) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 13 lipca 2012 r. Przedsiębiorstwo T Spółka z o.o. wniosło skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z [...] czerwca 2012 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...] listopada 2011 r. nr [...], określającą skarżącej Spółce wartość celną towaru, kwotę długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług.

Rozstrzygnięcia organów podatkowych zapadły na podstawie następującego stanu faktycznego sprawy.

W dniu [...] października 2006 r. działająca z upoważnienia skarżącej Agencja Celna W złożyła zgłoszenie celne nr [...], wnosząc o objęcie procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu towaru w postaci przędzy bawełnianej pochodzącej z Indii w ilości 21221 kg (19504,80 kg netto), 430 kartony, deklarując kod CN 5205220000 oraz wartość towaru w wysokości 11.702,88 USD (cena jednostkowa 0,60 USD/kg), na podstawie faktury nr [...] z dnia [...] października 2006 r. wystawionej przez firmę A.

Organ celny, po zwolnieniu towaru, dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego. W toku czynności kontrolnych załączone do zgłoszenia celnego świadectwo pochodzenia FORM A nr [...] z dnia [...] września 2006 r. zostało przesłane do upoważnionych władz Indii celem weryfikacji. Pismem z dnia [...] kwietnia 2007 r. Agencja Kontroli Eksportu, Ministerstwo Handlu i Przemysłu, Rząd Indii po przeprowadzonym dochodzeniu potwierdziła autentyczność i poprawność wystawionego świadectwa. Jednocześnie organ weryfikujący przesłał kopię faktury nr [...] z [...] września 2006 r. powiązanej ze świadectwem pochodzenia, z której wynikało, że dotyczy ona towaru zgłoszonego do odprawy celnej, jednak wartość jego jest znacznie wyższa. Faktura nr [...] z dnia [...] września 2006 r. przesłana wraz z weryfikacją świadectwa FORM A nr [...] z dnia [...] września 2006 r. wystawiona została przez firmę I z Indii na towar w postaci 430 kartonów 100% przędzy bawełnianej załadowany w indyjskim porcie i przeznaczony do portu w Niemczech. Jako odbiorca towaru została wskazana Spółka z o.o "T", jako kupujący firma A. W dokumencie wskazano również kraj końcowego przeznaczenia, tj. Polskę. Ogólna wartość faktury opiewała na kwotę 52.662,96 USD, gdzie cena jednostkowa przy podanej ilości towaru 19504,80 kg wynosiła 2,70 USD/kg.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00