Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2012 r., sygn. IV SA/Gl 551/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia NSA Wiesław Morys Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2012 r. sprawy ze skargi B. N. na zarządzenie Prezydenta Miasta P. z dnia [...] r. w przedmiocie spraw dyrektorów szkół stwierdza, że zaskarżone zarządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia [...] r., wydanym na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 5c pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), po zasięgnięciu opinii [...] Kuratora Oświaty, Zastępca Prezydenta Miasta P. odwołał B.N. ze stanowiska Dyrektora Miejskiego Gimnazjum Nr [...] w P..

W uzasadnieniu zarządzenia podano, że 18 lutego 2011 r. do organu wpłynął wniosek rady pedagogicznej Miejskiego Gimnazjum Nr [...] w P. w trybie art. 42 ust. 2 ustawy o systemie oświaty o odwołanie dyrektora szkoły. Wniosek podpisany został przez 28 członków rady, co stanowi ponad 63% jej składu. W tej sytuacji, zgodnie z art. 42 ust. 3 ww. ustawy. Prezydent wydał zarządzenie z dnia [...]r. w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, a w dniu następnym przekazał członkom tej komisji stosowne upoważnienie, o czym powiadomił odrębnym pismem dyrektora szkoły. Wskazano, że dyrektor poprzez składanie żądań, w tym dotyczącego uczestniczenia w postępowaniu dowodowym, mimo negatywnego w tym zakresie stanowiska organu prowadzącego, uniemożliwiła wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Nadto, przedkładając przewodniczącemu komisji kolejne pisma z żądaniem udzielenia pisemnej odpowiedzi jeszcze przed rozpoczęciem pracy komisji, uniemożliwiła efektywne i sprawne przeprowadzenie postępowania. Zaznaczono, że okoliczności poruszone przez radę pedagogiczną we wniosku - z treścią którego strona miała okazję się zapoznać - wskazują na zachowania, mogące wyczerpywać znamiona mobbingu, któremu każdy pracodawca na mocy art. 94³ § 1 Kodeksu pracy zobowiązany jest przeciwdziałać. Dlatego też zachodziła konieczność wysłuchania przez komisję jak największej liczby członków ww. rady.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00