Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2012 r., sygn. I SA/Gd 869/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Alicja Stępień Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska Protokolant Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 października 2012 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w z dnia 18 czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące od stycznia do grudnia 2007 r. oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Gd 869/12

UZASADNIENIE

I.

W dniu 15 grudnia 2010 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wydał postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego u skarżącego P. W. prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej za 2007 r. (doręczone stronie w dniu 22 grudnia 2010 r.).

Na podstawie zebranego w toku czynności kontrolnych materiału dowodowego, organ kontroli skarbowej stwierdził, że nabywany przez skarżącego olej napędowy od A, spółka z o.o. (dalej: A) (udokumentowany fakturami wystawionymi przez ten podmiot) nie pochodził z tego źródła; źródło pochodzenia paliwa jest nieznane. W opinii organu pierwszej instancji, nie istnieją także dowody, że podatek akcyzowy został zapłacony na wcześniejszej fazie produkcji lub obrotu.

Decyzją z dnia 27 czerwca 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za 2007 r., w łącznej kwocie 290.506,00 zł.

Po rozpatrzeniu odwołania strony, decyzją z 26 września 2011 r., Dyrektor Izby Celnej uchylił w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał m.in., że organ kontroli skarbowej winien pozyskać dowody świadczące o tym, że transakcje gospodarcze pomiędzy A, a prowadzącym działalność gospodarczą skarżącym miały miejsce w 2007 r., w kontekście faktycznego wystąpienia u strony oleju napędowego w ilościach wykazanych w fakturach VAT wystawionych przez A; organ powinien też sprawdzić, czy podatek akcyzowy od nabytego przez stronę oleju napędowego został zapłacony na wcześniejszych etapach obrotu. Wskazano ponadto, że organ pierwszej instancji powinien odnieść się do wszystkich znajdujących się w aktach sprawy dowodów oraz wniosków dowodowych, w tym zawartych w piśmie pełnomocnika strony z 5 września 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00