Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 3 października 2012 r., sygn. I SA/Bk 246/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 października 2012 r. sprawy ze skargi Miasta B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Miasto B. złożyło 20 stycznia 2012 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności przeniesienia prawa własności nieruchomości gruntowej w drodze zamiany, w ramach odszkodowania za przejęty grunt.
We wniosku wskazano, że Prezydentowi Miasta udzielono w trybie przepisów ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 ze zm.
(w dalszej części uzasadnienia zwana specustawą) zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, polegającej na budowie określonych ulic. Zgodnie z tą decyzją część nieruchomości stanowiącej współwłasność dwóch osób fizycznych, znajdująca się w liniach rozgraniczających teren inwestycji, stała się z mocy prawa własnością Miasta. Jej właściciele, nie będący czynnymi podatnikami podatku od towarów
i usług, zwrócili się wnioskiem o przydzielenie im w ramach odszkodowania nieruchomości zamiennej z zasobu nieruchomości Miasta. Przyznanie działki zamiennej nastąpiło w trybie administracyjnym, decyzją wydaną zgodnie z art. 131 ust. 5 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm. (w dalszej części uzasadnienia w skrócie: "u.g.n.") w związku z art. 23 tzw. specustawy. W decyzji w sprawie wysokości odszkodowania i przyznania w ramach odszkodowania niezabudowanej nieruchomości zamiennej organ administracyjny ustalił odszkodowanie za nieruchomość nabytą z mocy prawa pod realizację inwestycji drogowej w wysokości wartości nieruchomości określonej w operacie szacunkowym, wskazał wartość nieruchomości zamiennej określoną w operacie szacunkowym, przyznał nieruchomość zamienną w ramach ustalonego odszkodowania oraz określił różnicę między wysokością odszkodowania, a wartością nieruchomości zamiennej, która to różnica została wyrównana przez dopłatę pieniężną dokonaną przez Miasto na rzecz strony decyzji odszkodowawczej. Zgodnie z art. 131 ust. 5 u.g.n. decyzja odszkodowawcza, stanowi podstawę (dokument) przeniesienia prawa własności nieruchomości zamiennej z Miasta na rzecz osób, którym przysługuje odszkodowanie i na jej podstawie dokonuje się wpisu w księdze wieczystej.