Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 września 2012 r., sygn. I SA/Wr 345/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi "A." spółka z o.o. z siedzibą w J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia 23 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku rolnego za 2011 r.: oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi "A" Sp. z o.o. w J. (dalej podatnik/strona/spółka/skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] r. nr [...] , utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy B. nr [...] z dnia [...] r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku rolnym za 2011r. w kwocie 200 zł.
Wójt Gminy B. (dalej: organ podatkowy I instancji) ustalił, że zgodnie z ewidencją gruntów strona jest właścicielem działek gruntu rolnego: nr 11/3 - o pow. 0,14 ha sklasyfikowana jako grunt rolne zabudowane, nr 11/6 - pow. 1,75 ha, w tym 0,09 ha grunty rolne zabudowane, 1,66 ha użytki zielone , nr 11/7 - o pow. 0,23 ha w tym 0,11 ha użytki zielone, 0,12 ha nieużytki i nr 11/2 - o pow. 0,22 ha grunty rolne zabudowane - położonych w Gminie B. Z uwagi na fakt, że pomimo wezwania strona nie złożyła deklaracji podatkowej dotyczącej podatku rolnego, organ I instancji postanowieniem z dnia [...]r.. wszczął postępowanie w sprawie określenia skarżącej zobowiązania w tym podatku. W trakcie postępowania, strona w protokołach z zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym: z dnia 1 sierpnia 2011 r. oraz dnia 28 września 2011 r., a także (jeszcze przed wszczęciem postępowania podatkowego) w piśmie z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu do urzędu) i w protokole z 17 maja 2010 r. - wskazała, że część jej gruntów, których dotyczy postępowanie podatkowe, zajęta jest przez Gminę, tzn. mieszkańcy Gminy wykorzystują część gruntu spółki (około 500 m2) na drogę dojazdową. Mieszkańcy wykorzystują grunt strony jako drogę dojazdową do swoich nieruchomości, ponieważ Gmina nie dba o drogę gminną nr 10, która to droga przylega do nieruchomości należących do strony. W ocenie skarżącej, od gruntu zajętego pod drogę nie powinien być naliczany podatek rolny. Z tego powodu strona zażądała przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego geodety, w celu ustalenia powierzchni zajmowanej przez drogę i zmniejszenia wymiaru podatku, stosownie do ustalonej powierzchni. Ponadto strona oświadczyła, że poza ww. zajęciem gruntów pod drogę, spółka nie wykorzystuje gruntów do działalności gospodarczej.