Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 września 2012 r., sygn. III SA/Wa 20/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2012 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do maja 2009 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z [...] listopada 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. po rozpatrzeniu odwołania T.S. (dalej jako: “Skarżący"), od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z [...] marca 2011 r. w przedmiocie podatku podatku od towarów i usług za okres od stycznia do maja 2009 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał, że na podstawie upoważnienia z 11 czerwca 2010 r. pracownicy Urzędu Skarbowego W. w dniach 14-18, 21-25, 28-29 czerwca 2010 r. przeprowadzili kontrolę podatkową wobec Skarżącego, prowadzacego działalność gospodarczą pod firmą “V. T.S." w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku od towarów i usług za okres od 1 grudnia 2008 r. do 31 maja 2009 r.
W wyniku przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r., w związku z czym Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z [...] marca 2011 r. umorzył postępowanie podatkowe za ten okres jako bezprzedmiotowe.
W toku prowadzonej kontroli ustalono m.in., że w dniu 1 września 2008 r. została zawarta umowa pomiędzy Skarżącym, a V. Sp. z o.o., L., ul. [...] (dalej jako: “V."). Przedmiotem niniejszej umowy była sprzedaż przez Skarżącego towaru po cenie zakupu na rzecz VIP P.. W myśl § 2 pkt 2 umowy Skarżący zobowiązał się podpisać umowy cesji ze swoimi klientami, z którymi na dzień 1 października 2008 r. będzie miał umowy remontowo - budowlane w toku. Skarżący, zwany w umowie cesji Cedentem, zobowiązał się przelać na V. - zwaną w umowie cesjonariuszem, wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze wspomnianych wyżej umów oraz przekazać V. zaliczki otrzymane na poczet ww. umów pomniejszone o wartość towarów do ich realizacji. Zgodnie z § 3 pkt 1 umowy, V. zobowiązał się do przejęcia praw i obowiązków wynikających z cesji umów i wystawienia faktur na kwoty przekazywanych jej zaliczek pomniejszone o wartość wydanych towarów. W myśl § 4 umowy, z tytułu dokonania cesji umów otwartych oraz sprzedaży towarów handlowych niezbędnych do ich realizacji Skarżący otrzyma od V. wynagrodzenie wwysokości 600.000,00 zł płatne w dwunastu ratach. Zgodnie z § 5 ww. umowy Skarżący zobowiązał się wypowiedzieć umowy najmu w prowadzonych przez siebie punktach usługowych i wskazać V. jako nastepcę najemcy. Do czasu podpisania umów najmu przez V., Skarżący obciąży następcę prawnego kosztami czynszu, telefonów, energii elektrycznej itp. wystawiając refaktury na poniesione koszty.