Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 września 2012 r., sygn. III SA/Wa 20/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędzia WSA Marek Krawczak, Protokolant Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2012 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do maja 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] listopada 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. po rozpatrzeniu odwołania T.S. (dalej jako: “Skarżący"), od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z [...] marca 2011 r. w przedmiocie podatku podatku od towarów i usług za okres od stycznia do maja 2009 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał, że na podstawie upoważnienia z 11 czerwca 2010 r. pracownicy Urzędu Skarbowego W. w dniach 14-18, 21-25, 28-29 czerwca 2010 r. przeprowadzili kontrolę podatkową wobec Skarżącego, prowadzacego działalność gospodarczą pod firmą “V. T.S." w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku od towarów i usług za okres od 1 grudnia 2008 r. do 31 maja 2009 r.

W wyniku przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r., w związku z czym Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z [...] marca 2011 r. umorzył postępowanie podatkowe za ten okres jako bezprzedmiotowe.

W toku prowadzonej kontroli ustalono m.in., że w dniu 1 września 2008 r. została zawarta umowa pomiędzy Skarżącym, a V. Sp. z o.o., L., ul. [...] (dalej jako: “V."). Przedmiotem niniejszej umowy była sprzedaż przez Skarżącego towaru po cenie zakupu na rzecz VIP P.. W myśl § 2 pkt 2 umowy Skarżący zobowiązał się podpisać umowy cesji ze swoimi klientami, z którymi na dzień 1 października 2008 r. będzie miał umowy remontowo - budowlane w toku. Skarżący, zwany w umowie cesji Cedentem, zobowiązał się przelać na V. - zwaną w umowie cesjonariuszem, wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze wspomnianych wyżej umów oraz przekazać V. zaliczki otrzymane na poczet ww. umów pomniejszone o wartość towarów do ich realizacji. Zgodnie z § 3 pkt 1 umowy, V. zobowiązał się do przejęcia praw i obowiązków wynikających z cesji umów i wystawienia faktur na kwoty przekazywanych jej zaliczek pomniejszone o wartość wydanych towarów. W myśl § 4 umowy, z tytułu dokonania cesji umów otwartych oraz sprzedaży towarów handlowych niezbędnych do ich realizacji Skarżący otrzyma od V. wynagrodzenie wwysokości 600.000,00 zł płatne w dwunastu ratach. Zgodnie z § 5 ww. umowy Skarżący zobowiązał się wypowiedzieć umowy najmu w prowadzonych przez siebie punktach usługowych i wskazać V. jako nastepcę najemcy. Do czasu podpisania umów najmu przez V., Skarżący obciąży następcę prawnego kosztami czynszu, telefonów, energii elektrycznej itp. wystawiając refaktury na poniesione koszty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00