Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 września 2012 r., sygn. II SA/Wa 1087/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.), Sędziowie WSA Jacek Fronczyk, Adam Lipiński, Protokolant referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2012 r. sprawy ze skargi H. P. przedstawicielki ustawowej małoletniej G. P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2011 r.; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) decyzją z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku na rzecz małoletniej G. P.

Do wydania powyższych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2011 r. H. P. zwróciła się do Prezesa ZUS o przyznanie renty w drodze wyjątku na rzecz małoletniej córki G. po zmarłym ojcu M. P. We wniosku podniosła, że w chwili obecnej znajdują się z córką w bardzo trudniej sytuacji materialnej, utrzymują się z zasiłku stałego z MOPS, zasiłku rodzinnego oraz dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, co daje w sumie kwotę 374,81 zł miesięcznie. Córka uczęszcza do V klasy szkoły podstawowej. ZUS odmówił jej przyznania prawa do renty rodzinnej w trybie zwykłym. Zmarły ojciec małoletniej chorował od 1984 r., a od 2003 r. przebywał na zasiłku stałym i miał orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. ZUS ustalił, że zmarły miał 16 lat, 11 miesięcy i 2 dni okresów składkowych i nieskładkowych, a w ostatnim 10-leciu 4 lata 3 miesiące i 22 dni. Wnioskodawczyni podniosła, że według niej zmarły powinien mieć dłuższy staż ubezpieczeniowy, jednak nie wszyscy pracodawcy, u których był zatrudniony, odprowadzali składki na ubezpieczenie społeczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00