Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 września 2012 r., sygn. II SA/Ol 460/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2012 r. sprawy ze skargi P.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób oddala skargę WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Marszałek Województwa, działając na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, orzekł w sprawie zmiany wydanego T.W. zezwolenia nr "[...]" z dnia "[...]" na wykonywanie regularnych przewozów na linii komunikacyjnej B. - O. - B.
W dniu 22 czerwca 2009 r. pełnomocnik P.R. wniósł do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia "[...]" Marszałka Województwa wskazując, iż decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia "[...]" odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia "[...]" w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób na wskazanej linii komunikacyjnej.
Na skutek wniosku o ponownie rozpoznanie sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia "[...]" utrzymało w mocy własne rozstrzygnięcie wskazując w uzasadnieniu, iż P.R. nie posiada interesu prawnego strony w rozumieniu art. 28 kpa. w kwestionowaniu decyzji, w trybie stwierdzenia nieważności, w sprawie zmiany zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób na linii komunikacyjnej B.-O.-B. mimo wskazywania, iż decyzja ta wpływa na prawa i obowiązki innego podmiotu wykonującego przewozy.
Na skutek skargi wniesionej przez P.R. na powyższe rozstrzygnięcie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 1 grudnia 2009 r. (sygn. akt II SA/Ol 944/09) oddalił skargę podzielając stanowisko Samorządowego Kolegium Odwoławczego o braku interesu prawnego skarżącego w postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji z uwagi na brak normy publicznoprawnej, z której wynikałyby bezpośrednio dla tej strony określone prawa i obowiązki. Wskazano, iż z art. 24 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym wynika, że postępowanie w przedmiocie zmiany wydanego zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w transporcie drogowym wszczęte może być jedynie na wniosek jego posiadacza, co w konsekwencji oznacza, iż skarżącemu nie służy przymiot strony w tym postępowaniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right