Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 września 2012 r., sygn. I SA/Łd 835/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Protokolant: Szymon Chrostek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2012 r. sprawy ze skargi M. O. i T. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości łącznego zobowiązania pieniężnego na 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 30 grudnia 2011 r. M. i T. O. złożyli informację w sprawie podatku od nieruchomości na 2012 r. wykazując do opodatkowania budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 70,72 m2 oraz szklarnię, jako obiekt niepodlegający opodatkowaniu.

Postanowieniem z [...] r. Wójt Gminy R. wszczął postępowanie w sprawie ustalenia wysokości łącznego zobowiązania pieniężnego na 2012 r., a następnie decyzją z 19 marca 2012 r. ustalił M. i T. O. podatek w kwocie 107 zł.

W ocenie organu szklarnia, uznana przez podatników za zwolnioną od podatku, podlegała opodatkowaniu, co zostało potwierdzone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w prawomocnym wyroku z 4 listopada 2011 r. (I SA/Łd 1109/11) dotyczącym podatku od nieruchomości i ustalenia łącznego zobowiązania pieniężnego na 2011 r. Organ podkreślił, że szklarnię podatników należało zaliczyć do kategorii budynków, gdyż na taki charakter tego obiektu wskazywały: oględziny przeprowadzone w dniu 8 stycznia 2010 r., opinia biegłego z 9 sierpnia 2010 r. oraz opinia ekspercka z 2 grudnia 2010 r., jak również oświadczenia T. O. . Wójt wskazał, że szklarnia podatników ma powierzchnię użytkową 23,56 m² i wysokość w świetle 1,60 m, posiada fundamenty, ściany i dach wykonane z kątowników stalowych i szkła. Wydzielenie szklarni w przestrzeni za pomocą przegród oraz trwałe związanie z gruntem przesądzało zdaniem organu o tym, że stanowi ona budynek podlegający opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Szklarnia nie podlega zwolnieniu od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) i lit. c) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.; dalej u.p.o.l."), gdyż posiadane przez podatników grunty nie stanowią gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, a uprawy warzyw w szklarni o powierzchni nieprzekraczającej 25 m², nie spełniają warunków uznania ich za działy specjalne, zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00