Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 września 2012 r., sygn. II SA/Lu 269/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca),, Sędzia SO del. Iwona Tchórzewska, Protokolant Starszy referent Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 września 2012 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty o z dnia [...] r. Nr [...]; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r., wydaną na podstawie art. 47 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zm. - dalej jako Prawo budowlane), Starosta B. orzekł o niezbędności wejścia przez inwestorów - S. i M. W. na teren sąsiedniej nieruchomości położonej przy ul. Przedmieście Błonie 59 w T. oznaczonej nr geod. 2429, stanowiącej własność A. Z., w celu wykonania robót budowlanych, polegających na otynkowaniu ściany granicznej budynku mieszkalnego, położonego przy ul. Przedmieście Błonie 61 w T. na działce oznaczonej nr geod. 2430. Nadto, w decyzji organ wskazał, że przedmiotowe roboty należy wykonać w okresie od 18 do 30 czerwca 2012 r., korzystając z pasa gruntu o szerokości 1,5 m wzdłuż całej długości budynku mieszkalnego inwestorów, a po zakończeniu robót teren nieruchomości sąsiedniej należy uporządkować doprowadzając go do stanu poprzedniego oraz naprawić powstałe szkody na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że Państwo W. zwrócili się do właściciela nieruchomości sąsiedniej o wyrażenie zgody na wejście na teren ich nieruchomości celem wykonania ww. robót budowlanych, lecz jej nie uzyskali. W związku z tym organ stwierdził, iż spełnione zostały ustawowe przesłanki rozstrzygnięcia w trybie administracyjnym o niezbędności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości celem wykonania robót tynkarskich, wyjaśniając nadto, iż wykonanie otynkowania ściany jest niezbędne, gdyż pozostawienie nieotynkowanej ściany powoduje jej niszczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00