Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 sierpnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 3009/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Golat, Protokolant Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca - R. Sp. z o.o. w W., 31 marca 2011 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.
Przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: Skarżąca jest utworzoną w Polsce spółką celową, która zgodnie z zamierzeniami weźmie udział w programie sekurytyzacji dotyczącym wierzytelności wynikających z kredytów samochodowych udzielonych przez G. S.A. ("Bank"). Przedmiotem wierzytelności są roszczenia Banku w stosunku do kredytobiorców o zwrot kredytów samochodowych wraz z należnymi odsetkami w terminach określonych w umowach kredytowych. Ponieważ spłata tych kredytów i należnych odsetek rozłożona jest na kilka lat, celem planowanej transakcji sekurytyzacyjnej będzie uzyskanie przez Bank odpowiedniego finansowania w wyniku zbycia wierzytelności na rzecz Skarżącej.
Bank zawrze z Skarżącą umowę sekurytyzacji własnych wierzytelności, w wykonaniu której Skarżąca zapewni mu dostarczenie środków finansowych przed terminem wymagalności przedmiotowych wierzytelności i wynikających z nich odsetek. Uzyskanie przez Bank finansowania przed wymagalnością wierzytelności będzie zatem istotą i celem sekurytyzacji. Sekurytyzacja zostanie przeprowadzona w ten sposób, że na podstawie umowy o sekurytyzację wierzytelności Bank dokonywać będzie na rzecz Skarżącej odpłatnego zbycia określonych pakietów wierzytelności kredytowych wynikających z udzielonych kredytów samochodowych. W zamian otrzyma wynagrodzenie ustalone przez strony w oparciu o określoną metodę wyceny, uwzględniające wartość nominalną kwoty głównej wierzytelności i kwotę odsetek należnych od kredytobiorców z tytułu tych wierzytelności oraz odpowiednią metodę dyskonta. Pomimo przeniesienia wierzytelności na Skarżącą, ich ekonomicznym "właścicielem" pozostanie Bank, w którego bilansie będą one w dalszym ciągu będą ujęte jako jego aktywa.