Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 sierpnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 2839/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Golat, Protokolant Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w W. (następca prawny S. sp. z o.o. z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Ś. sp. z o.o. ("Spółka"), której następcą prawnym jest Skarżąca - W. sp. z o.o. w Warszawie, 11 kwietnia 2011r. złożyła (uzupełniony pismem z 10 czerwca 2011r.) wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Opisując zdarzenie przyszłe wyjaśniła, że prowadzi głównie działalność wydawniczą i sprzedaż książek, w ramach której współpracuje z wieloma autorami i innymi wydawnictwami, zawierając z nimi umowy licencyjne dotyczące korzystania z praw autorskich do wydawanych książek. Kontrahentami Skarżącej są także osoby i podmioty nie mające w Polsce miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu ("nierezydenci"). Skarżąca wyjaśniła, że określenia statusu "nierezydent" dokonuje odpowiednio na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) - dalej "u.p.d.o.p."
Stosownie do art. 26 ust. 1 tej ustawy, jako płatnik, Spółka od wypłacanych kontrahentom - nierezydentom, wynagrodzeń (m.in. należności licencyjnych) pobiera zryczałtowany podatek dochodowy i przekazuje go do właściwego organu podatkowego. Jeżeli kontrahent przekazał jej certyfikat rezydencji, Spółka pobierając podatek stosuje stawkę podatku wynikającą z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.
Coraz częściej zdarza się, że Spółka nie otrzymuje oryginału certyfikatu rezydencji w formie papierowej, a w formie elektronicznej (np. jego skan), ponieważ w niektórych krajach jest to jedyna możliwość uzyskania certyfikatu. Certyfikaty takie zawierają wszystkie dane wymagane polskimi przepisami podatkowymi, jako że wydawane są przez właściwy organ administracji podatkowej państwa rezydencji odbiorcy należności i zaświadczają o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.