Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2012 r., sygn. III SA/Wa 3141/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Staniszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi B. spółka z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B. spółka z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca - B. sp. z o.o. w W., 2 maja 2011r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Opisując zdarzenie przyszłe wyjaśniła, iż będzie posiadała nie mniejszy niż 10% udział w kapitale zakładowym innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ("spółka córka"), w księgach której znajdują się m.in. niepodzielone zyski, zaksięgowane na jej kapitale zapasowym. Po nabyciu (lub objęciu) udziałów w spółce córce, ale przed upływem okresu dwóch lat posiadania udziałów przez Skarżącą, spółka córka wypłaci jej dywidendę lub wynagrodzenie za przymusowe umorzenie udziałów. W przyszłości, przed wypłatą wszystkich zgromadzonych zysków i przed upływem dwóch lat od nabycia (lub objęcia) udziałów przez Skarżącą, ale już po wypłacie dywidendy lub wynagrodzenia za przymusowe umorzenie udziałów, spółka córka ulegnie przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną ("SKA"), w której Skarżąca i pozostali wspólnicy zostaną akcjonariuszami. W każdym zaś razie wypłata dywidendy ze spółki córki lub otrzymanie wynagrodzenia za przymusowe umorzenie udziałów nastąpi w krótkim okresie po nabyciu (objęciu) udziałów w spółce córce. Będzie to okres od kilku do kilkunastu miesięcy od nabycia (lub objęcia) tych udziałów. W okresie między nabyciem (objęciem) udziałów a przekształceniem (okres ten byłby krótszy niż dwa lata) nastąpiłaby zatem wypłata przez spółkę córkę na rzecz Skarżącej dywidendy lub wynagrodzenia za przymusowe umorzenie udziałów. Alternatywnie, w zależności od woli pozostałych udziałowców spółki córki, przekształcenie mogłoby nastąpić również po upływie dwóch lat od objęcia przez Skarżącą udziałów w spółce córce i jednocześnie upłynąłby wówczas okres dwóch lat od otrzymania przez Skarżącą dywidendy i wynagrodzenia za przymusowe umorzenie udziałów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right