Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Po 473/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2012 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego; uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza L. z dnia [...] 2011 roku Nr [...] .

Uzasadnienie

W dniu 9 listopada 2011 r. J. K. złożyła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w L. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad mężem R. K..

Decyzją z dnia [...] 2011 r., nr [...] Burmistrz L. odmówił przyznania J. K. wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż na podstawie art. 23 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w toku postępowania wyjaśniającego przeprowadzono w dniu 23 listopada 2011 r. wywiad środowiskowy z J. i R. K., w trakcie którego ustalono, że R. K. choruje na epilepsję lekooporną i do dnia 30 listopada 2012 r. posiada orzeczenie komisji lekarskiej ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Mimo to gdy przebywa w domu to jest samodzielny nie potrzebuje pomocy żony. Organ ustalił, iż R. K. nie wychodzi z domu bez opieki z uwagi na obawę nagłego ataku epilepsji. Sam opuszcza dom tylko w nagłych sytuacjach. J. K. zajmuje się domem, sprawami finansowymi i pomaga mężowi. Musi zrezygnować z pracy zarobkowej w celu opieki nad mężem.

Dalej organ przywołał art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zgodnie, z którym świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Organ wskazał jednocześnie, iż zgodnie z treścią art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a powoływanej ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00