Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Po 453/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi J.K.Ł. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 11 kwietnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej kwotę [...],- zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 11 kwietnia 2012 r. nr [...] Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 6 marca 2012 r. nr [...], którą odmówił przyznania J.K.Ł. świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 97, poz. 395, ze zm.; dalej: ustawa o świadczeniu pieniężnym).
Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym.
Wnioskiem z dnia 29 lutego 2012 r. J.K.Ł. wystąpiła o przyznanie jej świadczenia pieniężnego z tytułu represji w okresie wojennym. Wskazała, że dnia 18 grudnia 1939 r. jej rodziców S. i M. K. wraz z rodzeństwem i sąsiadami wysiedlono z I. (woj. Poznańskie) do Cz., a następnie do Cz. (powiat Kraków). W Cz. rodzina zajmowała jedną pryczę na dużej hali obok innych rodzin. Ojciec skarżącej - S.K. był przydzielony do ciężkich robót ziemnych, w wyniku których później chorował. J.K.Ł. dołączyła do wniosku między innymi "Wykaz osób zarejestrowanych w Delegaturze Cz." z dnia 15 czerwca 1941 r. zawierający pieczęć "R.G.O. POLNISCHES HILFSKOMITEE Rada Opiekuńcza Powiatowa, Krakau Land - Kraków, Delegatur Cz." (k. 14 i 15 akt administracyjnych). W wykazie tym odnotowano, że S.K. został wysiedlony z miejscowości I., a jego obecne miejsce zamieszkania to Cz.. Skarżąca dołączyła też Kartę opiekuńczą Polskiego Komitetu Opiekuńczego z 1941 r., z której wynika, że jej ojciec był zatrudniony jako robotnik, a dochód miesięczny rodziny wynosił 80 zł (k. 11 akt administracyjnych).