Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 29 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Bd 585/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant: Krzysztof Olczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi S. E. w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego S. E. w [...] kwotę [...] złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] inwestor Z. M., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą [...], zwrócił się do Wójta Gminy R. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie biogazowni rolniczej o mocy 1,6 MW w miejscowości Z. na części nieruchomości, oznaczonej jako działka nr [...]. Do wniosku została dołączona karta informacyjna przedsięwzięcia.
Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Wójt Gminy R. nałożył na wnioskodawcę obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia, zobowiązując go do opracowania raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko w zakresie wynikającym z art. 66 ust. 1 pkt 1-8, 11-15, 17-20, a także ust. 6 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 ze zm., dalej powoływanej jako ustawa z dnia 3 października 2008 r.) ze szczególnym uwzględnieniem: miejsc poboru wód podziemnych (studni) w pobliżu planowanej inwestycji oraz kierunku spływu wód podziemnych (w postaci graficznej); omówienia gospodarki wodno-ściekowej; planowanych zabezpieczeń przed przedostawaniem się substancji zanieczyszczających do gruntu i wód podziemnych; rozprzestrzeniania się poziomu hałasu z przedstawieniem wyników przeprowadzonej analizy akustycznej w rejonie najbliższych obszarów chronionych akustycznie; oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na powietrze atmosferyczne z uwzględnieniem środków transportu; przedstawienia propozycji monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko na etapie realizacji i eksploatacji; oraz analizy możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem. W dniu [...] wnioskodawca przedłożył organowi raport oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia.