Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 29 sierpnia 2012 r., sygn. I SA/Bk 196/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Pruszyński, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia [...] kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy za okres od września 2001 r. do września 2004 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. na rzecz skarżącej A. B. kwotę 257 zł (słownie: dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pełnomocnik A. B. złożył wniosek o umorzenie w całości należności mocodawczyni z tytułu składek wobec Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (FUZ) i Funduszu Pracy (FP) wraz z odsetkami. Wskazał na trudną sytuacją finansową oraz materialną, w której się znajduje się A. B. (dalej również jako skarżąca). Ponadto poinformował, iż nie może ona podjąć zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania opieki nad schorowanym mężem, który wymaga stałej opieki. Dodał, że działalność gospodarcza prowadzona była przez jej byłego męża - R. K. Skarżąca utrzymuje się jedynie z renty inwalidzkiej i zasiłku opiekuńczego obecnego męża w łącznej wysokości 1213 euro. Z wniosku wynika, że zamieszkuje razem z nim we Włoszech.
Decyzją z [...] lutego 2012 r. nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił skarżącej umorzenia należności z tytułu składek wobec FUS, FUZ i FP za okres wrzesień 2001 r. - wrzesień 2004 r. w łącznej kwocie 46.654,62 zł. Organ ten ustalił, że skarżąca nie została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego jako pracownik. Nie figuruje też jako płatnik składek. Przebywa obecnie w Rzymie i pozostaje na utrzymaniu męża Z. G. B. otrzymującego zasiłek opiekuńczy oraz rentę inwalidzką w wysokości około 1213 euro. Mąż skarżącej jest osobą schorowaną po przebytym udarze mózgu. Wymaga stałej opieki osób trzecich. Jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Ponosi dodatkowe koszty związane z rehabilitacją. Skarżąca nie figuruje w ewidencji osób otrzymujących świadczenie socjalne z MOPS w H. W latach 2009-2010 nie składała zeznań podatkowych w kraju. Nie figuruje też w ewidencji gruntów i budynków powiatu [...] i [...] ani w ewidencji gruntów miasta B. Miesięczne koszty eksploatacji oraz zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych skarżącej zamieszkałej w Rzymie wynoszą około 1713 euro.