Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 sierpnia 2012 r., sygn. II SA/Bk 405/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 09 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi P. T. - H. "C." A. Z., K. O., E. O. Sp. Jawna w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego rzeczy oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bk 405/12

UZASADNIENIE

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności.

W dniu 16.11.2011 r. funkcjonariusze celni dokonali w K. kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem międzynarodowego przewozu drogowego środkiem transportu marki S. o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą marki [...] o numerze rejestracyjnym [...]. Według międzynarodowego listu przewozowego CMR, przewożonym towarem była łopatka wieprzowa chłodzona w temperaturze transportu +2/+4st. C. W trakcie kontroli kierowca przedstawił zagraniczne świadectwo ATP nr [...], wydane w H. Wykonującym przewóz drogowy było skarżące P. T. - H. "C." A. Z., K. O., E. O. Spółka jawna w H. W oparciu o ustalenia z protokołu kontroli Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją z [...].02.2012 r. nałożył na przewoźnika karę pieniężną w kwocie 8.000 złotych z tytułu wykonywania przewozu drogowego niezgodnie z przepisami ustawy, umową międzynarodową lub warunkami określonymi w zezwoleniu.

W podstawie prawnej decyzji organ wskazał art. 92 "a" ust. 1 i 6, 93 ust. 1 w związku z art. 87 ust. 1 pkt 3 lit. "c", 87 ust. 3 i 89 ust. 1 pkt 3 ustawy z 6.09.2001 r. o transporcie drogowym a także art. 1, art. 3 ust. 1 oraz ust. 4 załącznika 1 dodatku 1 umowy o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów, opublikowanej w Dzienniku Ustaw z 1984 r. Nr 49, poz. 254, zwanej umową ATP. W uzasadnieniu decyzji, nawiązując do ustaleń protokołu kontroli, wskazano że kierowca kontrolowanego środka transportu posiadał przy sobie zagraniczne świadectwo ATP, a zgodnie z załącznikiem 1 dodatek 1 l.p. 3 "b" umowy ATP, w wypadku środków transportu sprowadzonych z zagranicy z ważnym zagranicznym certyfikatem ATP, a zarejestrowanych w Polsce, dokument ten zachowuje ważność przez okres 3 miesięcy. Podkreślono, że wiążąca Polskę umowa ATP określa zasady kontroli zgodności z normami określonymi w załączniku do umowy, jak i zasady wydawania świadectw zgodności z tymi normami. Poddana kontroli naczepa została nabyta w Polsce jako nowa i została zarejestrowana po raz pierwszy w Polsce 14.11.2007 r. Właściwą zatem władzą do wydania świadectwa zgodności środka transportu z normami była upoważniona do tego jednostka na terytorium Polski. W toku kontroli nie przedstawiono jednak świadectwa zgodności wystawionego przez taką jednostkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00