Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lipca 2012 r., sygn. VI SA/Wa 699/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Jadwiga Rytych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2012 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wpisu na listę radców prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

A.S. złożyła skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] stycznia 2012 r., nr [...], który sprzeciwił się jej wpisowi na listę radców prawnych dokonanemu uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w B. z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...].

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał art. 104 i art. 107 § 1 i 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) w związku z art. 31² ust. 1 z zw. z art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn. zm.) - dalej też u.r.p.

Podstawę faktyczną sprzeciwu stanowiły następujące ustalenia faktyczne i prawne.

A. S.(dalej też jako skarżąca, wnioskodawczyni) w dniu [...] listopada 2011 r. złożyła w Radzie Okręgowej Izby Radców Prawnych w B. wniosek o wpis na listę radców prawnych na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o radcach prawnych.

Uchwałą z dnia [...] grudnia 2011 r., Nr [...] Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w B. wpisała panią A. S. na listę radców prawnych tej Izby.

Minister Sprawiedliwości sprzeciwił się powyższemu wpisowi wskazując, że podstawą jego dokonania jest art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. b w zw. z art. 24 ust. 4 u.r.p. Przepis ten przewiduje, że wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego nie stosuje się do osób, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski po dniu 1 stycznia 1991 r. oraz w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę radców prawnych, łącznie przez okres co najmniej 3 lat wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) lub kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o radcach prawnych. Na poczet wymienionego okresu w przypadku aplikacji sądowej pozaetatowej zalicza się proporcjonalnie okres trwania aplikacji przyjmując, iż za każdy miesiąc jej odbywania zalicza się ¼ miesiąca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00