Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 lipca 2012 r., sygn. VI SA/Wa 695/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędzia WSA Urszula Wilk Protokolant st. sekr. sąd. Paulina Paczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 lipca 2012 r. sprawy ze skargi N. Sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] stycznia 2012 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej jako SKO) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z [...] sierpnia 2011 r., którą nałożono na "Ni." Sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej jako skarżąca) karę pieniężną w kwocie 20.246,80 złotych, za zajęcie bez zezwolenia pasa drogowego - drogi powiatowej, ul. S. w rej. ul. M., w okresie od 30 czerwca 2010 r. do 4 kwietnia 2011 r.
Rozstrzygnięcia te wydane zostały w poniższym stanie faktycznym i prawnym.
Począwszy od dnia 30 czerwca 2010 r., Zespół Wydziału Kontroli Pasa Drogowego przeprowadzając wielokrotnie kontrole stwierdził zajęcie pasa drogowego przez reklamę o treści "[...]", umieszczoną na siatce ogrodzeniowej nielegalnego parkingu usytuowanego przy ul. S. w rej. ul. M. w W. Dnia 5 i 6 kwietnia 2011 r. stwierdzono natomiast brak funkcjonowania reklamy w ww. pasie. Z kontroli sporządzono dokumentację fotograficzną, protokoły i notatki służbowe.
Dnia [...] czerwca 2011 r. w stosunku do skarżącej wszczęte zostało z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zajęcia przez nią od 30 czerwca 2010 r. do 4 kwietnia 2011 r. pasa drogowego bez zezwolenia.
W toku postępowania skarżąca pismem z lipca 2011 r. poinformowała, że reklama w omawianym miejscu znalazła się na podstawie umowy zawartej z firmą, która za tą usługę wystawiała jej faktury VAT. Nadto wskazała, że w aktach sprawy nie ma żadnych dowodów na to, że istotnie reklama znajdowała się w pasie drogi. Podała, że reklama została umieszczona w odległości ośmiu metrów od krawędzi jezdni, a co za tym idzie nie była w pasie drogi. Skarżąca wniosła o umorzenie postępowania w sprawie i zarzuciła, że organ zbyt długo zwlekał ze wszczęciem niniejszego postępowania, czym naraził ją na zbędne koszty.