Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 lipca 2012 r., sygn. II SA/Rz 304/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Piórkowska Sędziowie NSA Małgorzata Wolska /spr./ WSA Ewa Partyka Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 lipca 2012 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie uzupełnienia aktu zgonu -skargę oddala-
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2009 r. A. S. - zastępowany przez pełnomocnika radcę prawnego C. S. zwrócił się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w L. o uzupełnienie aktów zgonu P. S., zmarłego [...] lipca 2007 r. w miejscowości W. - nr aktu [...]; A. S. zmarłej [...] lipca 2007r. w miejscowości W. - nr aktu [...] oraz M. S. zmarłego [...] lipca 2007 r. w miejscowości W. - nr aktu [...], poprzez ustalenie i zamieszczenie w nich precyzyjnej godziny i minuty śmierci zmarłych. Wnioskodawca podał, że ww. zginęli tragicznie w wypadku lotniczym. On sam jest bratem P. S. Nieżyjący P. i A. S. pozostawili drugiego syna, który jest małoletni i pozostaje pod opieką dziadków A. i L. P. A. S. podał, że uzupełnienie aktów zgonów wyżej wymienionych jest niezbędne w celu ustalenia porządku dziedziczenia i ustalenia osób uposażonych z tytułu polisy ubezpieczeniowej nr [...] zawartej przez A. S. z Towarzystwem Ubezpieczeń [...]. Wnioskodawca zwrócił się również o wystąpienie przez Kierownika USC w L. do sądu opiekuńczego celem wyznaczenia kuratora dla reprezentowania interesów małoletniego A. S.
Po przeprowadzeniu postępowania decyzją z dnia [...] października 2011 r. nr [...] Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w L., działając na podstawie art. 7 ust. 4, art. 21 ust. 2 w zw. z art. 36 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071) - dalej zwanej p.a.s.c. odmówił uzupełnienia treści aktu zgonu nr [...] sporządzonego w Urzędzie Stanu Cywilnego w L. na nazwisko S. P. w zakresie wpisania godziny i minuty zgonu. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w toku postępowania wyjaśniającego uzyskano informację z Prokuratury Rejonowej w L. (która prowadziła postępowanie w sprawie katastrofy lotniczej), z której wynika, że w aktach sprawy brak jest dokumentów określających dokładną godzinę i minutę zgonu poszczególnych ofiar katastrofy. Najprawdopodobniej zginęły one jednocześnie w wyniku zderzenia samolotu z przeszkodą naziemną i późniejszego pożaru. Ustalono jedynie, że katastrofa miała miejsce pomiędzy godziną 12:45 a 12:50. Organ podał także, że w celu ustalenia godziny śmierci zwrócono się do Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych przy Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie, jak również do biegłego lekarza patomorfologa dr n. med. M. H. o wydanie opinii w sprawie ustalenia dokładnej godziny i minuty śmierci. W nadesłanej informacji Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych przy Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie podała, iż nie jest możliwym udzielenie informacji w zakresie godziny i minuty śmierci, gdyż postępowanie komisji nie było prowadzone w tym zakresie. Natomiast w wydanej w dniu [...] czerwca 2011 r., uzupełnionej [...] września 2011 r., opinii biegłego lekarza patomorfologa wskazano, że zgromadzony materiał dowodowy nie pozwala jednoznacznie określić dokładnego czasu zgonu osób wypadku lotniczego, gdyż brak jest dokumentów, które potwierdziłyby, że zgon A. S. i M. S. nastąpił wcześniej niż zgon pilota P. S. Po katastrofie pobrano krew jedynie od P. S., brak jest badań krwi pozostałych pasażerów samolotu. Biegły stwierdził, że jeżeli po wypadku nie została zabezpieczona krew na zawartość hemoglobiny tlenkowęglowej, to aktualnie nie ma możliwości przeprowadzenia takiego badania ani pozyskania takiego materiału.