Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 lipca 2012 r., sygn. I SA/Po 371/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2012r. sprawy ze skargi EŁ na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2006r oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej decyzją z dnia [...] na podstawie m.in.: art. 21 § 1 pkt 1, § 3, art. 23 § 2, art. 193 § 1, § 2, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: o.p.), art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a), art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a), art. 99 ust. 12 , art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: u.p.t.u.) określił EŁ kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące listopad i grudzień 2006 r. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż podatniczka prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą: "A, a także prowadziła działalność rolniczą. W [...] ujęła w ewidencjach nabycia towarów i usług oraz rozliczyła w deklaracjach VAT-7 podatek naliczony wynikający z [...] faktur wystawionych przez B. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej zakwestionował prawo skarżącej do odliczenia podatku naliczonego z faktur nabycia oleju napędowego wystawionych przez w/w spółkę, gdyż dokumenty te nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Powyższych ustaleń organ dokonał na podstawie m.in. : zeznań świadków, podejrzanych, protokołu przesłuchania podatniczki i jej ojca, pisma Urzędu Regulacji Energetyki z dnia [...], faktur wystawionych na rzecz skarżącej przez B.

B "kontynuowała" działalność C. W rzeczywistości działalność ta sprowadzała się do obrotu fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, czyli tzw. "pustymi fakturami". W okresie od [...] prezesem zarządu i jedynym udziałowcem B. był JB. W rzeczywistości był on jedynie figurantem, a jego rola ograniczała się przede wszystkim do podpisywania faktur dokumentujących fikcyjną sprzedaż oleju napędowego. W miejscu prowadzenia działalności spółka wynajmowała wyłącznie pomieszczenie biurowe o powierzchni [...] m2. B nie dysponowała infrastrukturą techniczną niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu paliwami (brak stacji paliw, zbiorników na paliwo, dystrybutorów, cystern), nie zatrudniała osób, które zajmowałyby się sprzedażą oleju napędowego, nie posiadała koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Nie dokonywała także zakupów oleju napędowego od podmiotów gospodarczych, które faktycznie zajmują się jego obrotem, a zatem nie dysponowała paliwem, które następnie mogłaby sprzedawać. "Głównym dostawcą" paliwa do spółki była D. W rzeczywistości, to JI - nieformalny współpracownik spółki - w celu uprawdopodobnienia obrotu paliwem, przygotowywał całą dokumentację zakupu paliwa od D, która następnie była podpisywana przez prezesa tej spółki - ZB. Ponadto, J I, na polecenie A M - nieformalnej księgowej D - fałszował faktury VAT "zakupu" paliwa przez D od E JC z K. Odbiorcy paliwa od spółek B oraz D faktycznie otrzymywali faktury na fikcyjny obrót paliwem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00