Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 lipca 2012 r., sygn. II SA/Po 358/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Protokolant St. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2012 r. sprawy ze skargi G.M. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia 29 lutego 2012r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia dowodu osobistego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 29 lutego 2012 r. nr [...] Wojewoda Wielkopolski utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Poznania z dnia 26 stycznia 2012 r. nr [...], którą orzeczono o unieważnieniu dowodu osobistego G.M..
Powyższe decyzje zapadły w następującym stanie faktycznym.
Wraz z pismem z dnia 21 grudnia 2011 r. nr [...] Wojewoda Wielkopolski przesłał Prezydentowi Miasta Poznania kserokopię decyzji z dnia 16 kwietnia 1991 r. nr [...] wydanej przez Kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczy Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii zezwalającej G.M. na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo Republiki Federalnej Niemiec (k. 1 i 2 akt administracyjnych).
Pismem z dnia 9 stycznia 2012 r. Prezydent zawiadomił G.M. o wszczęciu postępowania w sprawie wydania dowodu osobistego serii [...] nr [...] (k. 3 akt administracyjnych).
Dnia 12 stycznia 2012 r. G.M. poinformowała telefonicznie organ, iż nie składała wniosku o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo Republiki Federalnej Niemiec i nie ubiegała się o zmianę obywatelstwa polskiego.
Z kolei podczas przesłuchania, które odbyło się dnia 20 stycznia 2012 r. skarżąca wyjaśniła, że w związku z narodzinami córki i pobytem w Niemczech wystąpiła o nadanie jej obywatelstwa niemieckiego. Jednak od 1986 r. posiadała również paszport konsularny ważny do września 1991 r. W 1996 r. wystąpiła do Konsula w Bonn o wydanie polskiego paszportu. Paszport taki został jej wydany i zachował ważność do 29 maja 2006 r. G.M. wyraziła przekonanie, że posiada podwójne obywatelstwo, a fakt ten potwierdza wydanie jej w 1996 r. polskiego paszportu, a następnie polskiego dowodu osobistego.