Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lipca 2012 r., sygn. II SA/Kr 649/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka - Duda Sędziowie : WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) WSA Mariusz Kotulski Protokolant : Ewelina Knapczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2012 r. sprawy ze skargi A. Spółki Komandytowej na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 8 lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu skargę oddala.

Uzasadnienie

A. Spółka Komandytowa w K. złożyła do Starosty K. w dniu 18 października 2011 r. wniosek o wydanie zaświadczenia, że lokal nr [...] położony w budynku przy ul [...] na działce nr 1 w Z. stanowi samodzielny lokal mieszkalny. We wniosku zaznaczono, że budynek nie został oddany do użytkowania.

Starosta K. postanowieniem z dnia [...] października 2011 r., nr [...] orzekł o odmowie wydania zaświadczenia, że lokal nr [...] położony w budynku przy ulicy [...] na działce 1 w miejscowości Z. gmina Z. jest samodzielnym lokalem mieszkalnym.

W uzasadnieniu wskazano, że w sprawie bezspornym jest, że wnioskodawca nie posiada dokumentu potwierdzającego oddanie budynku przy ulicy [...] na działce 1 w miejscowości Z. do użytkowania, tj. zawiadomienia lub decyzji o przyjęciu do użytkowania wydanej przez właściwy organ nadzoru budowlanego. Organ I instancji powołując się na orzecznictwo sądowe wskazał, że będący w trakcie budowy budynek nieposiadający pozwolenia na użytkowanie lub zaświadczenia o przyjęciu do użytkowania, nie spełnia wymagań przepisu art. 2 ust 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w zakresie umożliwiającym stały pobyt ludzi, a tym samym samodzielności lokali mieszkalnych, które się w nim znajdują.

Na powyższe postanowienie zażalenie w ustawowym terminie złożył A. Spółka komandytowa wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.

W zażaleniu zarzucono naruszenie przepisów postępowania administracyjnego przez brak prawidłowego uzasadnienia zaskarżonego postanowienia oraz naruszenie przepisu art. 2 ust 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, z którego nie wynika, by warunkiem uznania lokalu mieszkalnego za samodzielny było oddanie budynku do użytkowania. Powołano się przy tym na orzecznictwo sądowo-administracyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00