Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 1090/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), Sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi V. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] lipca 2010 r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w W., po rozpatrzeniu odwołania V. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka", "Skarżąca") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z [...] marca 2010 r. nr [...] w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z motywów rozstrzygnięcia zaskarżonej decyzji wynika, że [...] sierpnia 2008 r. aktem notarialnym zawiązana została spółka. Kapitał zakładowy został w całości pokryty wkładem niepieniężnym w postaci udziałów w spółce pod firmą V. Sp. z o.o. Notariusz, jako płatnik, pobrał od tej czynności podatek od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskiem z [...] grudnia 2009 r. Skarżąca wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. W uzasadnieniu wniosku zakwestionowała pobranie przez notariusza podatku od podwyższenia kapitału zakładowego w wyniku wniesienia do spółki aportu niepieniężnego. W ocenie Spółki czynność wniesienia aportu w postaci udziałów, jako czynność zwolniona z podatku VAT, nie podlegała w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co powoduje, że wprowadzenie opodatkowania takiej czynności z dniem 1 stycznia 2007 r. stanowiło naruszenie prawa wspólnotowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z [...] marca 2010 r. odmówił stwierdzenia nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wskazując, iż przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie których płatnik pobrał podatek od umowy Spółki, są zgodne z przepisami prawa wspólnotowego, a umowy spółki i ich zmiany nie podlegały, w dacie dokonania czynności wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450, z późn. zm.) dalej: "u.p.c.c.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00