Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 2520/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (sprawozdawca), Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Staniszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] lutego 2011r. M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków przysądzenia i przejęcia nieruchomości przez wierzyciela.

W uzasadnieniu wniosku Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że posiadała dług pieniężny w wysokości 1.582.600 zł wobec spółki kapitałowej [...]. W celu zabezpieczenia wykonania tego zobowiązania Spółka poddała się egzekucji w formie aktu notarialnego stosownie do treści art. 777 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 listopada 1964 r. - Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm ), dalej "Kpc". Oprócz tego długu [...] posiadała względem Spółki inne wierzytelności pieniężne. Spółka posiadała dwie nieruchomości położone w L., które zakupiła w grudniu 2003r.

W celu zaspokojenia swoich wierzytelności [...] wszczęła wobec Spółki postępowanie egzekucyjne. W dniu [...] stycznia 2009r. wierzyciel Spółki - firma [...] posiadająca względem Spółki wierzytelność pieniężną, złożyła wniosek o przejęcie na podstawie art. 984 Kpc na własność za cenę wynoszącą 2/3 sumy oszacowania wymienionych wyżej nieruchomości. Po spełnieniu przez wierzyciela warunków licytacyjnych w myśl art. 998 Kpc własność obu nieruchomości na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 20 kwietnia 2010r., została przysądzona na rzecz [...] jako wierzyciela Spółki, który na poczet ceny nabycia nieruchomości zaliczył część własnej wierzytelności wobec Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00