Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Wa 2690/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. K. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka") zwróciła się 14 marca 2011r. z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej w sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") w zakresie obowiązku dokonania tzw. korekty zwiększającej (art. 89a ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, dalej: "u.p.t.u.") w związku ze zbyciem na rzecz osób trzecich, wierzytelności, w stosunku do których Spółka dokonała wcześniej, stosownie do art. 89a ust. 1 u.p.t.u. korekty VAT należnego.
Spółka opisując zdarzenie przyszłe wskazał, że: prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług [...]. Gdy ma trudności w uzyskiwaniu płatności od swoich klientów, w odniesieniu do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, zgodnie z art. 89a ust. 1a u.p.t.u., wysyła do dłużników zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego, zgodnie z przysługującym jej uprawnieniem. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, Spółka po uprzednim sprawdzeniu, że wszystkie wymogi wymienione w art. 89a ust. 2 u.p.t.u. są spełnione, dokonuje korekty zmniejszającej VAT należnego, wynikającego z tych należności. W niektórych przypadkach, po dokonaniu ww. korekty, w trybie art. 89a u.p.t.u., Spółka rozważa zbycie za wynagrodzeniem na rzecz osób trzecich wierzytelności, w stosunku do których dokonała ww. korekty.