Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 czerwca 2012 r., sygn. II SA/Wa 839/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Marek Pietras, Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Waldemar Śledzik, Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2012 r. sprawy ze skargi E. B. - przedstawicielki ustawowej małoletniej K. B. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej - Prezes ZUS) decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] odmawiającą przyznania małoletniej K. B. renty rodzinnej w drodze wyjątku.

Z akt administracyjnych wynika następujący stan sprawy:

Podaniem z dnia [...] sierpnia 2011 r. E. B. - przedstawiciel ustawowy K.B. zwróciła się do Prezesa ZUS o przyznanie jej małoletniej córce renty rodzinnej drodze wyjątku po zmarłym ojcu J. B. We wniosku zainteresowana wskazała, iż jej mąż pracował ok. 23 lat, ale z powodu problemów alkoholowych nie nabył uprawnień do renty w trybie zwykłym. Podejmował jednak leczenie od 2008 r. Ponadto ojciec dziecka legitymował się orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia [...] maja 2011 r. uznającym J. B. za częściowo niezdolnego do pracy od dnia sierpnia 2008 r.

Prezes ZUS decyzją z dnia [...] lutego 2012 r., wydaną na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), odmówił przyznania stronie wnioskowanego świadczenia. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ podniósł, że renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej, dlatego też w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlegało łączne spełnienie przesłanek wskazanych w ww. przepisie przez osobę zmarłą, a następnie przez wnioskodawcę. W rozpoznawanej sprawie powołany przepis nie mógł być zastosowany, gdyż nie wykazano szczególnych okoliczności, które były powodem niespełnienia warunków do świadczenia ustawowego. Z dokumentacji znajdującej się w aktach rentowych wynikało, iż ojciec małoletniego dziecka na przestrzeni 50 lat życia udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 22 lat, 9 miesięcy i [...] dni. W 10-leciu przypadającym przed dniem powstania niezdolności do pracy zamiast wymaganych 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych wymaganych do uzyskania świadczenia w trybie zwykłym udowodniono 3 lata, 4 miesiące i [...] dni. Ponadto od zaprzestania wykonywania zatrudnienia w dniu [...] grudnia 2001 r. do śmierci w lipcu 2011 r., tj. przez ponad 6 lat nie udowodniono żadnego okresu zatrudnienia ojca dziecka popartego opłacaniem składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Mając dokonane ustalenia na uwadze organ stwierdził, iż nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód do wykonywania zatrudnienia i nabycia uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym, ponieważ w wymienionym okresie ojciec wnioskodawcy nie miał orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy i nie istniały obiektywne przeszkody do kontynuowania ubezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00